مشکلات رایج قهوه ساز، نکات مراقبت و نگهداری

مشکلات رایج قهوه ساز، نکات مراقبت و نگهداری

قهوه ساز برقی  باید یکی از کاربردی ترین وسایل آشپزخانه باشد که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. مردم عادت کرده اند به راحتی قهوه داغ و تازه آسیاب شده را با یک حرکت کلید در دسترس داشته باشند. با این حال، هر گونه مشکل در دستگاه قهوه می تواند مانع از لذت بردن شما از اولین فنجان قهوه در صبح شود. عوامل زیادی وجود دارند که می توانند بر عملکرد ایده آل دستگاه تأثیر بگذارند، از مشکلات جدی الکتریکی گرفته تا مشکلات دیگر مانند رسوبات آب سخت که بر طعم نوشیدنی شما تأثیر می گذارد. در نهایت، تعمیر و نگهداری دستگاه قهوه برای اطمینان از بهره وری دستگاه ضروری است.

کار یک قهوه ساز

۲ نوع از محبوب ترین قهوه سازها نوع قطره ای و پرکولاتور هستند. با این حال، اصل پشت اکثر قهوه سازهای برقی اساساً یکسان است. محفظه یا مخزن آب با آب سرد پر شده است که قبل از رسیدن به محفظه گرمایش از طریق یک شیلنگ باریک و انعطاف پذیر عبور می کند. آب در محفظه گرمایش (معمولاً از آلومینیوم ساخته می شود) تا دمای کمی پایین تر از نقطه جوش گرم می شود. افزایش دما منجر به افزایش متناظر فشار داخلی در محفظه گرمایش می شود. در نتیجه، آب گرم به یک لوله عایق وارد می شود که آن را به سر اسپری منتقل می کند. آبی که از سر اسپری خارج می شود مستقیماً روی قهوه آسیاب شده در سبد می افتد. سپس از فیلتر عبور می کند. همانطور که فیلتر اشباع می شود، قهوه به آرامی به داخل کاراف می چکد. عاملی که بر این فرآیند تأثیر می گذارد، وات تولید شده توسط المنت حرارتی در دستگاه قهوه ساز است. این عنصر سرعت گرم شدن آب، حجم آب قابل گرم شدن و همچنین دمای آب خروجی از سر اسپری را تعیین می کند. مواد ساخت و ساز (مس یا آلومینیوم) محفظه گرمایش نیز می تواند بر روند تأثیر بگذارد زیرا توانایی آنها در انتقال گرما متفاوت است.

قهوه سازهای قطره ای از یک سری سوئیچ و تایمر در پنل کنترل استفاده می کنند تا آب را گرم کرده و آن را به داخل سبد قهوه بریزند. قهوه داغ در کارافی که یک عنصر حرارتی در زیر آن وجود دارد جمع می شود تا از گرم ماندن قهوه اطمینان حاصل شود.

پرکولاتورها آب قرار داده شده در پایه دستگاه را می جوشانند. بخار تشکیل می شود که آب داغ را وارد لوله ای می کند که در مرکز دستگاه قرار دارد. این آب وارد سبد قهوه می شود و طعم تفاله قهوه را جذب می کند. پایه سبد دارای سوراخ های ریز است که به قهوه اجازه می دهد تا داخل محفظه اصلی چکه کند. سیستم نفوذ توسط یک ترموستات کنترل می شود که هنگامی که دمای صحیح به دست آمد آن را خاموش می کند.

در چند سال گذشته انواع جدیدی از دستگاه های قهوه ساز وارد بازار شده اند. اکثر دستگاه ها دارای آسیاب قهوه داخلی هستند تا حداکثر راحتی را تضمین کنند. سایر قهوه سازها از کاراف های حرارتی استفاده می کنند که دمای مناسب دم را حفظ می کنند. دستگاه های قهوه تک فنجانی نیز بسیار محبوب هستند زیرا می توانند نوشیدنی های دیگری مانند کاکائو داغ و چای درست کنند.

با این حال، به نظر می رسد اکثر قهوه سازهای برقی مدرن از جنبه های خاصی رنج می برند. اغلب، آنها نمی توانند مطمئن شوند که قهوه به دمای مناسب می رسد. در طول فرآیند دم کردن، دمای ایده آل آب باید ۱۹۵ تا ۲۰۵ درجه فارنهایت باشد، اما این اغلب به دست نمی آید. این می تواند به دلیل مسائل مربوط به طراحی این ماشین ها یا استفاده از آب سخت باشد. آب سخت می تواند باعث پوسته پوسته شدن شود که گرمای منتقل شده به محفظه گرمایش را کاهش می دهد.

آشنایی با مشکلات قهوه ساز

چندین عامل مختلف وجود دارند که باعث ایجاد مشکل در دستگاه قهوه ساز می شوند و می توانند عملکرد دستگاه را متوقف کنند. در بسیاری از موارد، تجمع مواد معدنی در محفظه گرمایش یا مخزن می تواند باعث آسیب به دستگاه شود. این می تواند بر طعم دم نوش تولید شده نیز تأثیر بگذارد. به دست آوردن درک درستی از دلایل پشت این مشکلات می تواند به شما کمک کند تا فرآیند تعمیر و نگهداری موثر دستگاه قهوه را دنبال کنید . این می تواند در هزینه های مربوط به تعمیر یا تعویض مداوم دستگاه صرفه جویی کند .

اگر تصمیم دارید هر گونه مشکل دستگاه قهوه ساز را به تنهایی عیب یابی کنید، لازم است تمام اقدامات احتیاطی را انجام دهید و ایمنی شخصی خود را حفظ کنید. قبل از جدا کردن قهوه ساز و بررسی اجزای آن، مطمئن شوید که آن را خاموش و از برق جدا کرده اید.

آب به راحتی وارد قهوه ساز نمی شود

این یکی از رایج ترین مشکلاتی است که به نظر می رسد در قهوه ساز برقی رخ می دهد. با این حال، این مشکلی است که در اکثر موارد می توان آن را بدون مشکل حل کرد.

علت اصلی این نوع مشکل هر نوع گرفتگی یا گرفتگی آب است. اولین کاری که باید انجام دهید این است که لوله داخل قهوه جوش را بررسی کنید. اگر در اینجا انسداد وجود داشته باشد، یا اگر لوله مسدود شده باشد، آب یا هر مایع دیگری نمی تواند از آن عبور کند.

همچنین ممکن است لازم باشد بررسی کنید که ترموستات و تایمر دستگاه در وضعیت مناسبی قرار دارند.

اگر این قطعات خوب هستند، ممکن است با  مشکل دریچه پمپ سروکار داشته باشید . دریچه پمپ شکسته یا گیر کرده به راحتی می تواند جریان آب را از طریق دستگاه قهوه ساز مسدود کند.

این مشکل همچنین ممکن است نشان دهنده این باشد که بخاری دستگاه قهوه ساز خراب شده و دیگر کار نمی کند.

قهوه دم شده از دستگاه گرم نمی ماند

اگر قهوه دم شده از دستگاه به نظر نمی رسد به اندازه کافی گرم بماند، باید  عنصر گرمایش دستگاه را بررسی کنید. کلید Keep Warm دستگاه را از نظر تداوم با تستر برق بررسی کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که سوئیچ خاموش شدن خودکار  در هنگام دم کردن در موقعیت مناسب قرار دارد.

ظاهراً قهوه ساز نشتی دارد

در موارد خاص، ممکن است به نظر برسد که قهوه‌ساز شما آب داغ نشت می‌کند یا ممکن است مقدار زیادی بخار آزاد شود. بیشتر اوقات، این نشان دهنده معیوب بودن لوله در دستگاه قهوه ساز است. این وضعیت ممکن است به راحتی با اطمینان از نصب صحیح لوله ها و شل نبودن آنها حل شود.

دم کرده قهوه ساز من ضعیف تر می شود

یک شکایت نسبتاً رایج این است که با گذشت زمان، دم نوش تولید شده توسط دستگاه قهوه به تدریج ضعیف تر می شود. در بیشتر موارد این موضوع به صفحه ای که آب را بالای سبد قهوه پخش می کند وصل می شود. اگر ترک خورده یا شکسته است، باید تعویض شود.

دستگاه قهوه من صدای کلیک می دهد

گاهی اوقات، یک دستگاه قهوه ساز در طول زمان کار صدا ایجاد می کند. این نه تنها آزاردهنده است، بلکه ممکن است به نظر برسد که کل چرخه دم کردن قهوه را کند می کند.

اگر دستگاه قهوه ساز بسیار آهسته چکه می کند و صدای واضحی همراه آن وجود دارد، این می تواند نشان دهنده انسداد دستگاه باشد. خاک یا رسوبات معدنی آب می تواند لوله های داخل قهوه ساز را مسدود کند. در چنین مواردی، دستگاه قهوه ساز باید به درستی  تمیز شود تا از رفع کامل هرگونه انسداد اطمینان حاصل شود.

این نوع صدا در دستگاه های قهوه ساز خاصی که تحت فشار هوا هستند بسیار رایج است. هر گونه کثیفی یا باقی مانده ای که در مسیرهای قهوه ساز ایجاد شود باعث ایجاد صدا و اختلال در فرآیند دم کردن می شود. اگرچه کمی گران است، اما ممکن است استفاده از آب آشامیدنی بطری شده با قهوه سازتان گزینه بهتری باشد. این می تواند از تجمع مواد معدنی که باعث ایجاد سر و صدا می شود جلوگیری کند.

صدای دستگاه قهوه ساز نیز در صورت شل شدن قطعات در دستگاه ایجاد می شود. کار کردن تقریباً با قهوه ساز می تواند منجر به شل شدن برخی از قطعات یا ضعیف شدن اتصالات داخل دستگاه شود. قطعات شل نه تنها باعث ایجاد سر و صدا می شوند، بلکه در فرآیند تولید قهوه نیز اختلال ایجاد می کنند و آن را طولانی تر می کنند. قسمت های مختلف دستگاه را بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه آنها به خوبی نصب شده اند.

قهوه سازهایی که از لوله های آلومینیومی استفاده می کنند، به ویژه در مناطقی که از آب سخت استفاده می کنند، در معرض پوسته پوسته شدن هستند. این صدای کلیک با پر شدن این لوله ها با رسوبات کربنات کلسیم جامد بیشتر می شود. اگر این وضعیت بلافاصله حل نشود، می تواند منجر به مشکلات جدی تری شود.

اکثر دستگاه های قهوه ساز دارای یک شیر یک طرفه هستند که در دهانه سطل یا لوله آلومینیومی قرار دارد. این شیر وظیفه کشیدن آب سرد از طریق لوله آلومینیومی و خروج آب جوش از لوله پلاستیکی را بر عهده دارد. اگر هر نوع کثیفی یا باقی مانده جامد دیگری در شیر محبوس شود، ممکن است صدای کلیک ایجاد کند. شیر را می توان با یک ابزار نازک یا خلال دندان تمیز کرد.

در صورت خرابی عنصر  گرمایش دستگاه قهوه ساز نیز ممکن است صدا ایجاد شود . معمولاً این نوع خرابی دائمی است و ممکن است دستگاه باید دور انداخته شود.

اگر سطح آب در  مخزن خیلی کم باشد، ممکن است باعث ایجاد صدا نیز شود. این معمولاً زمانی رخ می دهد که دستگاه برای مدت طولانی بدون استفاده روشن بماند. همچنین ممکن است در صورت ایجاد سوراخ در کویل گرمایش ایجاد شود.

انواع لوازم یدکی و قطعات قهوه ساز و اسپرسوساز را از قطعه بانک بخواهید.