چگونه لکه ها را از فرش خود پاک کنیم

مهم نیست که چقدر مراقب باشید، لکه های فرش تقریبا اجتناب ناپذیر است. در برخی موارد، فرش زیبا و تمیز شما مشخص می شود..

لکه‌ها چه ریزش غذا یا نوشیدنی، رد پاهای گل آلود در خانه، یا هدیه ناخواسته حیوان خانگی یا کودک خردسال، متأسفانه بخشی از زندگی روزمره هستند.

 خوشبختانه برای هر لکه ای راه حلی وجود دارد. از شراب قرمز، قهوه و نوشابه گرفته تا لکه‌های غذا، روغن، استفراغ، ادرار و هر چیز دیگری، ما ایده‌هایی برای تمیز کردن فرش داریم که منتظرشان بودید.

 با راهنمای مفید ما در مورد نحوه از بین بردن لکه ها از فرش، شما آماده خواهید بود تا قبل از اینکه ساکنان دائمی خانه شما شوند،

با علائم و ریزش های ناخوشایند مقابله کنید.

لکه های روزانه فرش

لکه ها خبر بدی هستند، به خصوص اگر آن را ندیده باشید و ماده ناخواسته در فرش شما رسوب کند. یک لکه شراب قرمز می تواند باعث ایجاد لکه در یک خانه تمیز شود و شما را بیقرار کند. این آخرین چیزی است که در خانه خود می خواهید،

و کار کردن با نحوه پاک کردن لکه های قدیمی از روی فرش می تواند باعث سردرد شود.

با این حال هرگز نترسید، زیرا کمک در دسترس است. ابتدا بیایید اصول اولیه را مرور کنیم. انواع مختلفی از لکه ها وجود دارد،

از چای و قهوه محلول در آب گرفته تا غیر محلول در آب مانند روغن، گریس، آدامس و چسب.

هر کدام راه حلی دارند، بنابراین اگر بدانید با چه چیزی سر و کار دارید، واقعا کمک می کند. عمل سریع نیز حیاتی است. هرچه زودتر با یک لکه تازه مقابله کنید،

پاک کردن آن آسان تر خواهد بود. اگر مشاهده کردید که این اتفاق افتاده است، مطمئن شوید که بلافاصله شروع به تمیز کردن آن کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. 

چگونه لکه های فرش را تمیز کنیم

در ادامه به جزئیات دقیق‌تر مقابله با لکه‌های فردی، از جمله مظنونان معمول و بدترین مجرمان، خواهیم پرداخت. ابتدا، مراحلی را که برای تمیز کردن و از بین بردن بیشتر لکه‌های جدید توصیه می‌کنیم، به شما آموزش می‌دهیم: 

۱ . با پاک کردن لکه با دستمال کاغذی شروع کنید – هرگز نکشید، زیرا ممکن است به فرش آسیب برساند، لکه را بدتر کنید یا به طور تصادفی آن را روی پد فرش فشار دهید.

۲ . با استفاده از بلاتر، لکه را تا حد امکان خشک کنید، از لبه بیرونی شروع کنید و داخل آن کار کنید.

۳ . در مرحله بعد، لکه را تا حد امکان با آب داغ کاملاً بشویید.

۴ . فرآیند بلات را تکرار کنید و همیشه مطمئن شوید که ناحیه خشک شده است. در صورت نیاز از سشوار یا حوله حمام استفاده کنید.

۵ . فرض کنید آب گرم کار را انجام نمی دهد. در این صورت، می‌توانید این فرآیند را با محلول تمیزکننده‌ای که از یک چهارم قاشق چای‌خوری مواد شوینده (غیر سفیدکننده) یا سرکه سفید مخلوط با آب تهیه شده است، تقویت کنید. قبل از اینکه از روش بلاتینگ استفاده کنید، از یک پارچه ظرف تمیز برای اعمال آن روی لکه استفاده کنید.

در کنار این مراحل کلی برای لکه‌های تازه، طیف گسترده‌ای از پاک‌کننده‌های لکه‌دار تجاری موجود است که می‌توانید به عنوان بخشی از این روش اولیه استفاده کنید.

همیشه دستورالعمل های روی بسته بندی را دنبال کنید و حتماً ابتدا گارانتی فرش خود را بررسی کنید، زیرا انواع خاصی نیاز به محصولاتی دارند که به طور خاص برای آنها فرموله شده است.

استفاده از محصول نامناسب می تواند به فرش شما آسیب برساند و گارانتی شما را از بین ببرد.

اگر استفاده از محصول تمیزکننده ایمن است، همیشه آن را در مکانی پنهان امتحان کنید تا رنگ فرش شما تغییر کند. اگر لکه هنوز در این مرحله از بین نمی رود، یا لکه قدیمی است که به تازگی کشف کرده اید، وقت آن است که به مراحل پیشرفته ما بروید. 

چگونه لکه های سخت را از روی فرش پاک کنیم

انواع مختلفی از لکه ها وجود دارد. آنها اغلب به محلول در آب، مانند لکه قهوه روی فرش، و مواد غیر محلول در آب مانند گریس، چربی، روغن، سوختگی، چسب، صمغ و موم تجزیه می شوند.

تفاوت بزرگ بین این دو این است که لکه های محلول در آب را می توان با یک محصول مبتنی بر آب درمان کرد، در حالی که هر نوع دیگری نباید اینطور باشد. ما با لکه های محلول در آب شروع می کنیم که عبارتند از:

گل و لای

نوشابه های گازدار

نوشیدنی های الکلی

شیر

بستنی

آب میوه و انواع توت ها

سس

جوهر قابل شستشو

رنگ مرطوب

 
 

برای این لکه‌های روزمره، ما مراحل کلی را که در بالا توضیح دادیم، با استفاده از محلول تمیزکننده خانگی از مواد شوینده غیر سفیدکننده مخلوط با یک لیتر آب توصیه می‌کنیم.

در صورت نیاز می توانید این کار را چندین بار تکرار کنید. البته، لکه‌های محلول در آب سخت‌تر نیز وجود دارد. این شامل:

قهوه

چای

خون

شکلات

خردل

شراب

مدفوع

استفراغ

در نهایت، لکه های غیر محلول در آب وجود دارد. در حالی که اینها می توانند بسیار نامرتب باشند، زمانی که راز تمیز کردن آنها را بدانید، آنقدرها که در ابتدا به نظر می رسد ترسناک نیستند. لکه های رایج غیر محلول در آب عبارتند از: 

چربی

روغن

موم

آدامس

چسب

لکه های صنعتی

اکنون می دانیم که کدام نوع لکه است، بیایید به پاک کردن آنها بپردازیم، از نحوه پاک کردن لکه قهوه از فرش گرفته تا برخورد با غذا، حیوانات خانگی، لوازم آرایش و حتی روغن.

 

چگونه لکه قهوه را از فرش پاک کنیم؟

اگر از یک فنجان چای یا قهوه لذت می برید، آخرین چیزی که می خواهید بیفتد این است که به طور تصادفی روی فرش شما بریزد. این یک ضربه مضاعف است –

لکه ای برای تمیز کردن و نوشیدنی دوست داشتنی خود را ریخته اید. قهوه و چای نیز می توانند لکه های بدی ایجاد کنند،

به خصوص پس از خشک شدن، بنابراین لازم است سریع عمل کنید و مراحل زیر را انجام دهید:

۱ . لکه را با دستمال کاغذی جاذب پاک کنید.

۲ . به سرعت یک محلول تمیز کننده را برای استفاده روی لکه مخلوط کنید. اگر فرش پشمی دارید از مخلوطی از مواد شوینده ملایم و آب یا آب لیمو، آب و مایع ظرفشویی استفاده کنید. 

۳ . اگر فرش شما غیر پشمی است، می توانید یک قاشق غذاخوری آمونیاک را در یک فنجان آب امتحان کنید تا محلولی قوی داشته باشید که به ویژه روی قهوه، چای و شراب موثر است.

۴ . با استفاده از یک اسفنج به آرامی لکه را با محلول آغشته کنید. مراقب باشید که منطقه را خیس نکنید. 

۵ . لکه را به آرامی با اسفنج و محلول مالش دهید تا رنگدانه از بین برود.

۶ . برای از بین بردن رطوبت آن را با دستمال کاغذی بمالید و خشک کنید. کل فرآیند را در صورت نیاز تکرار کنید.

چگونه لکه های شراب قرمز را از روی فرش پاک کنیم؟

فوو تو اوایل روز موفق شدی آن لکه قهوه را از بین ببری و حالا عصر با یک لیوان شراب قرمز استراحت می کنی. چه چیزی می تواند اشتباه باشد؟ خوشبختانه، اگر ریزش دیگری دارید، لکه های شراب قرمز نسبتاً شبیه قهوه هستند.

شراب قرمز ممکن است به این شهرت داشته باشد که یکی از بدترین چیزهایی است که می توانید روی فرش بریزید (و از جهاتی همینطور است).

با این حال، بدتر از قهوه نیست، بنابراین اگر مراحل بالا را دنبال کنید، باید بتوانید آن را حذف کنید. جالب است که چند نکته تمیز کردن منحصر به فرد برای شراب قرمز وجود دارد که می توانید آنها را امتحان کنید. 

• شراب سفید – بله، واقعا! شراب سفید حاوی آنزیمی است که شراب قرمز را خنثی می کند. می توانید قبل از شروع لکه زدن، کمی روی لکه بپاشید.

• نمک. پاشیدن نمک روی شراب قرمز می تواند به جذب مایع قبل از خیس شدن در الیاف فرش کمک کند. 

• آب گازدار. جوشش طبیعی و حبابی آب سودا به اضافه محتوای نمک زیاد می تواند به بلند شدن شراب از روی فرش کمک کند. اما شراب سفید بهتر است.

 
 

از بین بردن لکه های کثیفی و گلی

وقتی صحبت از کثیفی و گل و لای می شود که اغلب در خانه ردیابی می شود، می توانید از تکنیک های کلی تمیز کردن فرش مانند لکه، آب داغ و محلول تمیزکننده استفاده کنید.

به آرامی با یک دستمال یا اسفنج تمیز مالش دهید، سپس مقداری دیگر را بمالید یا خشک کنید. اگر قبلاً خشک شده است، به جای آن این مراحل را امتحان کنید:

• به آرامی لکه را با یک برس فولادی به جای مالش با پارچه پاک کنید، که می تواند آن را به عمق فرش فشار دهد.

• مسواک زدن گل را می شکند و آن را از الیاف آزاد می کند.

سپس می توانید زباله ها را با جاروبرقی تمیز کنید. ممکن است لازم باشد چندین بار این کار را انجام دهید.

• اگر هنوز لکه ای در زیر وجود دارد، از فرآیند استاندارد ما با محلول تمیزکننده مایع ظرفشویی و آب گرم استفاده کنید.

پاکسازی لکه های خون

خون و سایر مایعات بدن می توانند لکه های دردسرساز ایجاد کنند. اگر قبلاً خشک شده است، می توانید در واقع از همان تکنیک ذکر شده در بالا برای مقابله با کثیفی های خشک شده استفاده کنید. مسواک زدن آن با یک برس فولادی محل شروع است.

اگر لکه خیس است، یا روش خشک به طور کامل علامت را از بین نمی برد، روش استاندارد قالیشویی ما را دنبال کنید.

اما آماده استفاده از محلول تمیز کننده مایع ظرفشویی و آب گرم باشید. با این حال، این ممکن است برای خروج خون کافی نباشد. اگر مشکل دارید، این را امتحان کنید:

• محلولی از آمونیاک یا سرکه سفید و آب درست کنید. به یاد داشته باشید که اگر فرش پشمی دارید از آمونیاک استفاده نکنید.

• محلول را به آرامی روی لکه بمالید و حداقل پنج دقیقه به آمونیاک یا سرکه بدهید تا در خون خیس بخورد.

• اگر آمونیاک کار کرد، آن را کاملاً لکه دار کنید، سپس تمیز و خشک کنید. مراقب باشید هنگام آبکشی از آب زیاد استفاده نکنید و همیشه دقت کنید که فرش را کاملا خشک کنید.

تمیز کردن لکه های استفراغ

این ماده مخصوصاً برای تمیز کردن مزاحم است و اگر فرصتی برای غوطه ور شدن در آن داده شود، می تواند فرش ها را خراب کند.

نکته کلیدی در مورد استفراغ این است که سریع عمل کنید و بلافاصله شروع به تمیز کردن آن کنید. ما می دانیم که این ناخوشایند است، اما باید انجام شود.

• ابتدا به آرامی تا حد امکان مواد جامد را جدا کرده و در سطل زباله قرار دهید.

• هنگامی که لکه مرطوب باقی ماندید، آن را با یک حوله کاغذی پاک کنید تا تا حد ممکن مایع از بین برود و سپس با یک محلول تمیز کننده آغشته کنید. همچنین اگر ظاهر بدی داشت می توانید ابتدا با جوش شیرین بپاشید. 

• هنگامی که به آرامی محلول تمیز کننده را مالیدید، با لکه خشک کنید و در صورت نیاز این فرآیند را تکرار کنید. محلول های پاک کننده با استفاده از سرکه سفید یا آب لیمو نیز می تواند موفقیت آمیز باشد و دومی می تواند به پنهان کردن بوی آن کمک کند.

تمیز کردن ادرار سگ و گربه

ما حیوانات خانگی خود را دوست داریم، اما هر از چند گاهی آنها تصادفات کمی دارند. چه ادرار و چه مدفوع، بخشی از دوستدار حیوانات این است که مایل به تمیز کردن حیوان خانگی خود باشید. در اینجا نحوه پاک کردن لکه حیوان خانگی آورده شده است.

• با استفاده از دستمال کاغذی تا حد امکان مایع را جذب کنید.

• با یک پارچه مرطوب که می توانید بعداً آن را بشویید لکه کنید.

• محلول ۵۰/۵۰ سرکه سفید و آب را مخلوط کرده و روی لکه اسپری کنید.

• سپس، لکه را با یک محلول تمیز کننده ساخته شده از ½ قاشق غذاخوری مواد شوینده غیر سفید کننده ملایم و یک لیتر آب بمالید. 

• با لکه خشک کنید و در صورت نیاز تکرار کنید.

• اگر هنوز بوی بد شما را آزار می دهد، سعی کنید جوش شیرین را روی آن ناحیه بپاشید و جاروبرقی بکشید.

برداشتن روغن یا گریس

لکه روغن روی فرش می تواند وحشتناک به نظر برسد. با این حال، وقتی صحبت از روغن، گریس، چربی و مواد مشابه به میان می آید، در واقع چند راه متفاوت و شگفت آور ساده برای مقابله با این لکه های بد وجود دارد. 

• ابتدا روغن، گریس یا چربی اضافی را با یک چاقوی لبه صاف بشویید. تا جایی که می توانید حذف کنید.

• جوش شیرین را روی لکه بپاشید و بگذارید پنج دقیقه دم بکشد.

• در مرحله بعد یک حوله چای روی لکه قرار دهید و با اتو لباس روی حرارت ملایم یا متوسط ​​اتو کنید. این کار را فقط برای یک دقیقه یا بیشتر انجام دهید و همیشه از پارچه بین اتو و فرش استفاده کنید. گرما به از بین بردن لکه کمک می کند و راحت تر از بین می رود.

• با استفاده از یک دستمال ظرفشویی، لکه را با جوش شیرین یا پودر شوینده آغشته کنید. به آرامی آن را بمالید تا نازک شود. 

• با یک حوله کاغذی مرطوب آن را بمالید تا خشک شود.

• پس از خشک شدن، به سرعت جاروبرقی بکشید و بازرسی کنید. می توانید کل این فرآیند را بیش از یک بار برای لکه های سخت تکرار کنید، اما ممکن است بار اول موثر باشد.   

 
 

پاک کننده واکس و آدامس

کشف آدامس یا موم شمع چسبیده به فرش شما می تواند یکی دیگر از لحظات ترسناک بالقوه باشد، اما یک راه حل هوشمندانه وجود دارد.

• موم و آدامس به سرما حساس هستند. سعی کنید چند تکه یخ از فریزر خود بردارید و از آنها برای یخ زدن آدامس یا موم جامد استفاده کنید.

• سپس می توانید آن را با قاشق خرد کنید.

• قبل از نرم شدن تکه ها را به سرعت بالا بکشید، و باید یک فرش تمیز زیر آن داشته باشید.

همچنین می توانید از اتو و کاغذ قهوه ای برای پاک کردن موم از فرش یا مواد دیگر استفاده کنید. به سادگی روی ورق، بالای لکه اتو کنید و موم به بیرون منتقل می شود.

چسب

این یکی راه حل خاصی داره شما به مقداری الکل مالشی به اضافه یک پارچه نرم یا توپ پنبه ای نیاز دارید. آن را روی چسب فشار دهید تا شروع به نرم شدن کند و سپس پاک کنید. در صورت لزوم چندین بار تکرار کنید تا آن را خارج کنید.  

چگونه لکه های قدیمی را از روی فرش پاک کنیم

در حالی که ما همیشه توصیه می کنیم به محض اینکه لکه ای اتفاق افتاد، با آن برخورد کنید، اما اگر به تازگی یک رد سه ساله را زیر مبل خود کشف کرده اید،

هنوز یک پاسخ وجود دارد.

در مرحله اول، می توانید از تمام توصیه های ما در بالا استفاده کنید و ببینید که آیا کمک می کند یا خیر. بدیهی است که اگر می دانید چه چیزی باعث ایجاد لکه شده و محلول در آب یا غیر محلول بودن آن در آب است، مفید است.

اگر یک روش منظم از بین بردن لکه کافی نیست،

برخی از فرآیندها به ویژه برای لکه های قدیمی و سخت نیز توصیه می شود. خمیر جوش شیرین و سرکه سفید مقطر را امتحان کنید، آن را روی لکه بمالید و بگذارید یک شب بماند. سپس مقدار کمی جوش شیرین را روی لکه تکان دهید و بگذارید جذب شود

سپس از مایع ظرفشویی، سرکه سفید و آب گرم یک محلول پاک کننده درست کنید. با استفاده از این محلول، لکه را با یک دستمال تمیز پاک کنید، سپس با یک حوله کاغذی پاک کنید و کاملا خشک کنید. 

نکات تمیز کردن فرش

همچنین مهم است که به طور منظم فرش خود را هر ۱۲ تا ۱۸ ماه یکبار جاروبرقی بکشید و تمیز کنید. می توانید از یک شرکت قالیشویی حرفه ای استفاده کنید یا خودتان این کار را با استفاده از بخارشوی یا وسایل دیگر انجام دهید. برای کسانی از شما که می خواهید این کار را خودتان انجام دهید، در اینجا چند نکته حرفه ای وجود دارد:

• همیشه از محلول تمیزکننده با pH 10 یا کمتر استفاده کنید و مطمئن شوید که تمام مواد شوینده در حین تمیز کردن پاک شده است.

• در صورت خیس شدن بیش از حد فرش می توانید به آن آسیب بزنید. هنگام استفاده از بخارشوی، مطمئن شوید که قدرت مکش آن را دارد تا حداکثر ظرف ۶ تا ۱۲ ساعت فرش خشک شود.

• برای کمک به خشک شدن فرش، از رطوبت گیر یا پنکه استفاده کنید، زیرا رطوبت بیش از حد می تواند منجر به ایجاد باکتری و کپک شود.

• به جای فرش، حصیرها یا موکت ها را در مناطق پرخطر ریخته و پاشیده قرار دهید، زیرا گاهی اوقات می توان آنها را در ماشین لباسشویی قرار داد یا با دست شست.

• فرش ها را مرتب جاروبرقی بکشید تا از تجمع گرد و غبار و کثیفی و تبدیل آن به لکه جلوگیری کنید.

 
 

• سعی کنید قبل از جاروبرقی، جوش شیرین بپاشید تا از شر بوی ناخواسته فرش خلاص شوید.

• یک نکته حرفه ای جاروبرقی این است که طبقات را در ردیف – بالا و پایین، جاروبرقی بکشید، از یک طرف اتاق به طرف دیگر. کارآمد و موثر است. 

• جاروبرقی همچنین به جلوگیری از رشد کپک کمک می کند و مایت های گرد و غبار را از روی فرش های شما پاک می کند. 

• روی یک جاروبرقی با کیفیت سرمایه گذاری کنید. برخلاف بخارشوی فرش که ممکن است به ندرت از آن استفاده کنید،

جاروبرقی وسیله ای است که بیشتر روزها از آن استفاده می کنید. خوشبختانه گزینه های زیادی وجود دارد که مناسب خانواده خاص شما باشد.

• مراقب جاروبرقی های برندهای پیشرو باشید که تمیز کردن فرش را یک پله بالاتر از بقیه قرار می دهند، با استفاده از فناوری تمیزکننده برتر که نه تنها گلوله های بزرگ گرد و غبار بلکه سایر مواد مضر مانند آلرژن ها، باکتری ها، کپک ها و سموم را از بین می برد.

آینده ای بدون لکه

فرض کنید نگران هزینه تعویض فرش های خود به دلیل وجود علائم ناخوشایند بوده اید. در این صورت، اکنون جایگزین بسیار بهتری دارید.

با تشکر از نکات تخصصی فوق، می توانید هر لکه ای را تمیز کنید. و هنگامی که زمان فرش جدید در خانه شما فرا می رسد،

اکنون مهارت های لکه زدایی و دانش تمیزکاری را دارید تا با هر چیزی که به سراغتان می آید مقابله کنید