logo

اجازه ندهیم لوازم خانگی قاچاق وارد بازار شود

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران گفت: در مبارزه با کالای قاچاق و به‌خصوص لوازم خانگی، هدف ضبط این کالاها یا دستگیری قاچاقچیان نیست، بلکه جلوگیری از ورود این کالاها به بازار است.

حبیب‌الله انصاری اظهار کرد: مبارزه واقعی با کالای قاچاق، با معدوم کردن یا عودت آن‌ها میسر می‌شود، زیرا در غیر این صورت، کالاهای قاچاق بخشی از سهم بازار را در اختیار گرفته و جایگزین تولیدات داخلی می‌شوند.

وی بیان داشت: اگر این کالاها با هر عنوان وارد چرخه بازار شوند، مبارزه با قاچاق اتفاق نیفتاده است. همچنین در برخی موارد شاهد هستیم که عده‌ای خواهان فروش این کالاها با قیمت‌های نازل به خانواده‌های با قدرت اقتصادی پایین هستند که البته با این موضوع هم مخالف هستیم.

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران بیان داشت:‌ هرچند از ابتدای سال ۹۷، ورود لوازم خانگی خارجی به کشور ممنوع شده، اما با گشتی در بازار متوجه وجود تعداد زیادی از برندهای خارجی در فروشگاه‌ها هستیم که همگی قاچاق هستند.

انصاری در ادامه، کمبود نقدینگی را به عنوان یکی از مهم‌ترین مشکلات واحدهای تولیدکننده لوازم خانگی برشمرد و اشاره کرد:‌ موضوعی که موجب تشدید این مسئله شده، خرید مواد اولیه‌ای مانند فولاد، مس، آلومینیوم و غیره به صورت نقدی و دریافت آن‌ها تا چند ماه بعد است.

وی اضافه کرد: فولاد نباید از طریق عرضه در بورس به خریداران فروخته شود، زیرا عده‌ای با قیمت‌های بالا، آن‌ها را خریده و پس از آن با قیمت‌های بالاتر به تولیدکنندگان می‌فروشند.

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران، پیشنهاد داد که واحدهای فولادی، پتروشیمی و غیره که تامین‌کننده مواد اولیه تولیدکنندگان هستند، این مواد را ابتدا به تولیدکنندگان فروخته و مازاد آن‌ها را از طریق بورس عرضه کنند.

انصاری، همچنین تولیدات زیرپله‌ای و بی‌نام و نشان از سوی واحدهای فاقد پروانه بهره‌برداری و تولید را از دیگر مشکلات مهم صنعت لوازم خانگی برشمرد.

وی به نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی لوازم خانگی اشاره کرد که اواخر آبان‌ماه به میزبانی تهران و با شعار «بازارها باید از مرزها بگذرد» برگزار شد و افزود:‌ عبور از مرزها فقط یک شعار نیست، بلکه با دیدگاه ارتقای کیفیت در بهینه کردن مصرف سوخت، ارتقای کارایی، زیبایی، سهولت استفاده، تضمین کیفیت و خدمات پس از فروش، دست یافتنی است و امروز بسیاری از برندهای ایرانی چنین کیفیتی دارند.

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران، همچنین به بازگشت تولید لوازم خانگی با برندهای ایرانی به جای برندهای سامسونگ و ال.جی، عنوان کرد: ‌این موضوع علاوه بر کمک به تولید و اشتغال کشور، تامین‌کننده نظر مشتریانی است که مایل به استفاده از این برندها هستند.

بر اساس گزارشی از ایرنا، و مطابق آمارهای رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت، از ابتدای امسال تا پایان مهرماه، ۶۸۴ هزار و ۲۰۰ دستگاه یخچال و فریزر در کشور تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد ۹.۴ درصدی داشته است.

در بازه زمانی یاد شده، ۵۷۹ هزار و ۶۰۰ دستگاه کولر آبی تولید شد که رشد ۳.۸ درصدی نشان می‌دهد.

همچنین تولید ماشین لباس‌شویی در این مدت به ۳۵۴ هزار و ۳۰۰ دستگاه رسید که در هم‌سنجی با سال گذشته، رشد ۱۳.۱ درصدی داشته است.

تولید تلویزیون در این مدت اما با افت همراه بود، به‌طوری که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، با کاهش ۵.۳ درصدی به ۳۹۰ هزار و ۳۰۰ دستگاه رسید.

دیدگاه‌ها۰

پشتیبانی آنلاین واتساپ