logo

با افت نرخ دلار قیمت محصولات‌ را کاهش نمی‌دهند!

این روزها مردم توسط رسانه‌های هماهنگ زیر بمباران خبری کاهش نرخ ارزهای خارجی قرار گرفته اند اما آنچه که برای آنها ملموس است، کاهش نیافتن قیمت اغلب محصولات در بازار است. در همین باره اخیراً رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفته است: برخی کارخانجات در زمان افزایش نرخ ارز، به لحظه قیمت محصولات را افزایش می‌دهند اما در زمان کاهش نرخ ارز این اتفاق نمی‌افتد.

مرتضی میری در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا بیان داشت: در زمان کاهش نرخ ارز در بسیاری از بازارها همچون بازار لوازم خانگی، کاهش قیمت فروش رخ می‌دهد اما این کاهش برروی حباب قیمتی (در بازار) تأثیرگذار بوده و تأثیری بر قیمت تعیین شده کارخانه ندارد.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در ادامه افزود: به دلیل آنکه بسیاری از مواد اولیه تولید در صنف لوازم خانگی از طریق ارز نیمایی در کشور تأمین می‌شود، کاهش نرخ ارز در بازار آزاد تأثیری بر قیمت تمام شده محصولات کارخانجات ندارد اما ناگفته نماند که در زمان افزایش قیمت ارز در بازار آزاد نیز با توجه به این گفته، نباید قیمت محصولات روند افزایشی به خود بگیرد.

میری تاکید کرد: در هفته گذشته در بازار لوازم خانگی با کاهش نرخ ارز، قیمت برخی از محصولات کاهش پیدا کرد که حجم قابل توجهی از این محصولات، کالاهای قاچاق بود زیرا بار روانی کاهش قیمت ارز احساس ترسی در دل صاحبان کالای قاچاق ایجاد کرده بود.

میری با اشاره به ممنوعیت واردات لوازم خانگی به کشور گفت: یکی از مشکلات اصلی اتحادیه، افزایش قیمت محصولات کارخانجات در زمان افزایش نرخ ارز است. کارخانجات در لحظه به میزان نیاز شش ماه آینده خود، مواد اولیه در کارخانه دارند و این مواد را با نرخ گذشته خریداری کرده‌اند اما در زمان افزایش قیمت ارز به لحظه قیمت را افزایش می‌دهند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تصریح کرد: اما در زمان کاهش نرخ ارز این استدلال را فراموش می‌کنند و حاضر به کاهش قیمت نهایی محصول خود نیستند.

طی نزدیک به ۱۰ روز اخیر، نرخ دلار با شروع یک روند کاهشی، پس از مدت طولانی به کانال ۱۱ هزار تومان رسید اما در عمل کاهش قیمت کالاها برای مردم ملموس نیست. در چنین شرایطی مردم می‌پرسند چرا موقع افزایش نرخ ارز در افزایش قیمت کالاها لحظه ای درنگ نمی‌کنند اما وقتی نرخ دلار پایین می‌آید، قیمت‌ها پایین نمی‌آید؟

دیدگاه‌ها۰

پشتیبانی آنلاین واتساپ