تخصیص ارز نیمایی به واردات قطعات لوازم خانگی ادامه یابد

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، گفت: در سال جاری میزان تولید لوازم خانگی رو به افزایش خواهد بود و محصولات گروه سام نیز در هفته های آینده به بازار عرضه می شوند، از این رو ادامه تخصیص ارز نیمایی برای حفظ قدرت خرید مردم اهمیت بالایی دارد.

مرتضی میری رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با تاکید بر اینکه در حال حاضر واردات لوازم خانگی ثبت سفارش بهمن و اسفند با ارز نیمایی است، گفت: «در سال جاری میزان تولید لوازم خانگی رو به افزایش است و محصولات گروه سام نیز در هفته های آینده به بازار عرضه می شود، از این رو ادامه تخصیص ارز نیمایی برای حفظ قدرت خرید مردم اهمیت بالایی دارد. از طرف دیگر قطعات لوازم خانگی نمی تواند در گروه واردات کالاهای لوکس قرار بگیرد.»

با وجود اهمیت ثبات قیمت کالاها، در ماه پایانی سال ۹۸ زمزمه حذف تخصیص ارز نیمایی برای واردات قطعات لوازم خانگی به گوش رسید، از آنجایی که در حال حاضر حدود ۱۵۰۰ تومان اختلاف قیمت ارز نیمایی و ارز آزاد است و از طرف دیگر برای سال جدید تورم حدود ۴۰ درصد پیش بینی شده، عملا تورم قیمت لوازم خانگی به معنای ناامید کردن زوج های جوان برای آغاز زندگی مشترک خواهد بود.

قیمت‌ لوازم خانگی به دلیل اینکه روی تشکیل خانواده زوج های جوان موثر است، همواره مورد توجه قرار دارد، چراکه وقتی قیمت لوازم خانگی گران شود، عملا در کاهش ازدواج یا بلاتکلیفی زوج ها هم موثر است، در سال های گذشته پس از تشدید تحریم ها بسیاری از کارشناسان به حمایت از تولید این کالاها تاکید داشتند، اما واقعیت این است که در دو سال اخیر قیمت لوازم خانگی به قدری بالا رفته که بسیاری توان خرید خود را از دست داند و از طرف دیگر برندهای که مدعی تولید ملی بودند عملا نتوانستند تقاضای بازار را جبران کنند و در مجموعه تورم باعث کاهش حدود ۲۰ درصدی ازدواج در یک سال گذشته شده است.

در حال حاضر خبرهایی مبنی بر تغییر ارز واردات قطعات لوازم خانگی به گوش می رسد، آیا واقعیت دارد؟

پیش از این دولت اعلام کرده بود که قطعات لوازم خانگی برای سال ۹۹ ممکن است از شمولیت تخصیص ارز نیمایی خارج شود، اما از آنجایی که اگر بخواهد این اتفاق بیفتد گروه کالایی لوازم خانگی باید از ۲ به گروه کالاهای لوکس تغییر کند عملا این موضوع با ویژگی محصولات لوازم خانگی تناسبی نخواهد داشت و می تواند به جامعه آسیب وارد کند، زیرا از یک سو روند معاملات واردات لوازم خانگی را به طور کامل تغییر می دهد و از طرف دیگر قیمت لوازم خانگی را بالا می برد، زیرا در شرایط کنونی اختلاف قیمت بین ارز نیمایی و ارز آزاد بیش از ۱۵۰۰ تومان است.

در شرایط کنونی چه نوع ارزی برای واردات قطعات لوازم خانگی تخصیص داده می شود؟

در شرایط کنونی با توجه به اینکه تغییر گروه کالایی لوازم خانگی در وزارت صنعت، معدن و تجارت تغییر نکرده است، همچنان واردات با ارز نیمایی انجام می شود و قطعاتی که در بهمن و اسفند ۹۸ ثبت سفارش شده اند در صف دریافت ارز نیمایی هستند و امیدواریم که برای ثبت سفارش های سال جاری همچنان ارز نیمایی تخصیص پیدا کند.

در حال حاضر چه برآوردی در اتحادیه برای افزایش قیمت لوازم خانگی در سال جاری انجام شده است؟

در جلسه ای که با سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان داشته ایم پیشنهاد ما این بود که قیمت لوازم خانگی ۱۰ درصد نسبت به پارسال افزایش یابد و هر شرکتی که این قیمت برایش صرفه اقتصادی ندارد می‌تواند مدارک مستندی از هزینه تمام شده کالاها را برای هیات مربوطه در سازمان حمایت ارسال کند تا پس از بررسی میزان افزایش قیمت مجاز آن برند تعیین شود.

در حال حاضر لوازم خانگی با چه قیمتی در بازار عرضه می شود؟

فعلا لوازم خانگی بر اساس قیمت سال ۹۸ بفروش می رود و اگر فروشنده ای گرانتر عرضه کند و مشتری شکایت داشته باشد ملاک عمل ارزیابی شکایت قیمت سال گذشته خواهد بود.

روند شکایت از گرانی فروشی لوازم خانگی چگونه است؟

به گزارش موج، شاکی می تواند به سازمان صنعت، معدن و تجارت در میدان ولیعصر مراجعه کند تا پس از بررسی، شکایت به اتحادیه مربوط ارسال شود و اگر در آنجا مشتری و فروشند مصالحه نکنند دادخواست به تعزیرات و در نهایت دستگاه قضایی ارسال می شود.

وضعیت تولید لوازم خانگی در سال جاری را چگونه پیش بینی می کنید؟

از آنجایی که واردات لوازم خانگی ممنوع شده، بسیاری از برندها تولیدات خود را افزایش داده اند و محصولات گروه سام هفته های آینده عرضه می کند، از این رو محصولاتی مانند ظرف‌شویی و جاروبرقی که سال گذشته کمبود داشتیم به اندازه کافی در بازار یافت خواهد شد، بنابراین تقاضای بازار لوازم خانگی کاملا پاسخ داده می شود، مگر اینکه خریدار دنبال برند خاصی باشد.

دیدگاه‌ها ۰