logo

تعطیلی بر بازار لوازم خانگی قزوین سایه انداخته است

بازار لوازم خانگی در قزوین در رکودی عمیق به سر می برد.

بازار لوازم خانگی از نمونه عرصه‌های اقتصادی سودآوری به شمار می‌رود که اساسا از سالیان و دهه‌های گذشته گردش مالی در آن بالا و قابل توجه بوده است. کاهش قدرت خرید مردم و افزایش قیمت‌ها، پایین آمدن ضریب ازدواج‌ها و خارج شدن بسیاری از اقلام و لوازم مرسوم به خانگی از دایره ضروریات خانوارها به واسطه سر کردن با همان اجناس و لوازم گذشته باعث شده تا این بازار در سالیان اخیر شرایط به نسبت متفاوت‌تری را تجربه کند.

برای اینکه از وضعیت بازار لوازم خانگی پس از کاهش قیمت ارز و خبر کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت لوازم خانگیمطلع شویم؛ سری به بازار لوازم خانگی قزوین در خیابان فردوسی جنوبی زدیم.

بازار لوازم خانگی ثبات ندارد

وارد فروشگاه می‌شوم. فروشنده می‌گوید: به دلیل عدم ثبات قیمت‌ها و نرخ ارز هر روز این بازار با نوسانات همراه است و این موضوع باعث ضرر و زیان به این صنف شده است. ۱۰ تا ۱۵ درصد در برخی اجناس کاهش قیمت داشته‌ایم و همین موضوع باعث شده که مردم در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها خرید نکنند و بازار در رکود عمیق به سر می‌برد.

این فروشنده با بیان اینکه، یک ماه است هیچ فروشی نداریم و اگر به این منوال ادامه یابد؛ شاهد ضرر و زیان و خسارت زیادی به مغازه‌داران خواهیم بود؛ تصریح می کند: وقتی در بازار ثبات قیمت وجود ندارد باعث می‌شود تا مردم هم با اطمینان خرید نکنند و روز به روز شاهد کاهش قدرت خرید مردم در بازار باشیم.

اجناس ایرانی از خارجی گران‌تر شده اند

وارد مغازه‌ای که اجناس یک شرکت معروف و برند معتبر خارجی را می‌فروشد؛ شدم.

فروشنده با بیان اینکه، اجناس ایرانی از جنس خارجی گران‌تر هستند و افزایش قیمت‌های بیشتری داشته‌اند؛ می گوید: اگر اوضاع با این شکل ادامه یابد؛ فروشگاه‌‌های ضعیف، قادر به تامین هزینه‌ها نخواهند بود و تعطیل خواهند شد.

تعطیلی بر بازار لوازم خانگی قزوین سایه انداخته است

به شرکت‌های لوازم خانگی داخلی نظارت شود

«رجبی »یکی دیگر از فروشندگان لوازم خانگی که لوازمی مانند یخچال، تلویزیون و لباسشویی در مغازه‌اش می‌فروشد می‌گوید: اجناسی که افزایش قیمت زیادی داشتند. با اعمال کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت‌ها قدری کاهش یافتند؛ اما متاسفانه هنوز مردم را برای خریدن تشویق نکرده است. یخچالی که قیمتش با افزایش دلار به ۱۸ میلیون تومان رسیده بود؛ در حال حاضر به ۱۱ میلیون کاهش یافته است. با افزایش قیمت کالاهای ایرانی گرایش مردم به سمت خرید کالاهای خارجی افزایش یافت؛ چرا که اختلاف قیمت‌ها بسیار است.

او با اشاره به اینکه ۲ هفته است که هیچ فروشی نداریم؛ تاکید می‌کند: در سال‌های اخیر روزی ۳۰ میلیون تومان جنس فاکتور می‌زدیم؛ اما حالا طی ۲ هفته اخیر یک فاکتور هم فروش نداشته‌ایم.

تعطیلی ۱۵ فروشگاه لوازم خانگی در قزوین

این در حالی است که«سید علی مرتضوی» رئیس اتحادیه لوازم خانگی قزوین نیز با اشاره به رکود سنگین بازار لوازم خانگی می‌گوید: فروش کاهش زیادی داشته و کاهش قیمت‌ها هم آنچنان در افزایش فروش تاثیرگذار نبوده است. در حال حاضر لیست قیمت‌ مصرف‌کننده شرکت‌های خارجی با قیمت سطح بازار اختلاف زیادی دارد .

او تاکید می‌کند: تا زمانی که نرخ دلار ثابت نشود و دولت برای اجناس لوازم خانگی دلار دولتی ندهد و با دلار آزاد محاسبه شود؛ بازار با رکود مواجه خواهد بود و قیمت‌ها هم کاهش نمی‌یابد. زمینه‌ برای کاهش قیمت لوازم خانگی در بازار وجود ندارد و مردم نباید منتظر کاهش قیمت‌ها باشند؛ از ابتدای امسال تاکنون ۱۵ واحد صنفی لوازم خانگی در قزوین به دلیل رکود تعطیل شده‌اند.

دیدگاه‌ها۰

پشتیبانی آنلاین واتساپ