تورم لوازم خانگی از دیگر بخش‌های مصرفی پیشی گرفت

بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال گذشته در میان بخش‌های مختلف کالا و خدمات مصرفی خانوارهای کشور، تورم لوازم خانگی و مبلمان بیش از دیگر بخش‌های کالایی و مصرفی ثبت شده است.

تورم لوازم خانگی در سال گذشته بیش از سایر بخش ها بوده و در واقع لوازم خانگی، متورم‌ترین بخش معیشتی خانوارهای کشور در سال ۹۸ بود.

نرخ تورم سال ۹۸ از سوی مرکز آمار معادل ۳۴٫۸ درصد اعلام شد که نسبت به سال ۹۷ معادل ۷٫۹ درصد افزایش داشته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال گذشته در میان بخش‌های مختلف کالا و خدمات مصرفی خانوارهای کشور، بخش لوازم خانگی بیش از دیگر بخش‌های کالایی و مصرفی با تورم مواجه شده است.

در سال گذشته با افزایش قیمت دلار و به تبع آن افزایش قیمت مواد اولیه، اجرای تحریم‌ها علیه کشور و خروج بسیاری از تولیدکنندگان خارجی لوازم خانگی و نمایندگان آنها از بازار کشور و همچنین ممنوعیت واردات، بخش لوازم خانگی کشور با افزایش قیمت شدیدی همراه شد.

آمارها نشان می‌دهد درسال ۱۳۹۸، تورم لوازم خانگی نزدیک به ۵۰ درصد بوده است.

این در حالی بوده که در سال ۱۳۹۷، دخانیات متورم‌ترین بخش مصرفی خانوارهای کشور بوده است.

در سال گذشته شاخص بخش مبلمان و لوازم خانگی کشور به ۲۲۵ واحد رسید که نسبت به سال قبل ۴۹٫۳ درصد افزایش داشته است.

به گزارش تجارت نیوز، بخش «حمل و نقل» و «تفریح و فرهنگ» نیز هر کدام به ترتیب با تورم ۴۶٫۸ و ۴۵٫۵ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در آبان ماه سال گذشته همزمان با اجرای سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین، تورم در بخش حمل و نقل روند صعودی به خود گرفت و در نهایت تورم ۴۵ درصدی را در پایان سال به ثبت رساند.

کمترین تورم بخش کالا و خدمات مصرفی خانوارهای کشور در سال ۹۸ مربوط به یخش ارتباطات و معادل ۱۵٫۴ درصد بوده است.

دیدگاه‌ها ۰