logo

توسعه صنعتی لوازم خانگی با تکیه بر بخش خصوصی.

مشاور عالی هیئت مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی ایران: نقدینگی باید به سمت تولید و با محوریت بخش خصوصی هدایت شود.
حبیب الله انصاری گفت: باتوجه به تاثیرات مثبت و منفی نقدینگی در اقتصاد ایران، نقدینگی فی ذاته می تواند پدیده خوبی برای توسعه اقتصادی کشور به ویژه توسعه صنعت و بخش خصوصی باشد اما متاسفانه نقدینگی امروز در این سمت و سو حرکت نمی کند.
وی افزود: امروز با وجود حجم بالای نقدینگی در کشور اما مهم ترین چالش تولیدکنندگان و صنعتگران کمبود نقدینگی است.
مشاور عالی هیئت مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با اشاره به آمار نقدینگی در سال ۱۳۹۷ بیان کرد: آخرین رقم نقدینگی در سال گذشته هزار و ۸۸۳ هزار میلیارد تومان بود که این حجم از نقدینگی در پایان شهریور ماه ۱۳۹۸ با رشد ۲۷٫۱ دهم درصدی به دو هزار و ۱۲۶ هزار میلیارد تومان رسید.
انصاری همچنین به مهم ترین دلایل رشد نقدینگی در اقتصاد ایران گفت: افزایش خلق نقدینگی توسط بانکها، رشد دارایی های خارجی بانک مرکزی در اثر افزایش نرخ ارز، افزایش بدهی های بانکها و حتی در دهه ۷۰ و ۸۰، بدهی بدهی بانکهای خصوصی به بانک مرکزی در سالها اخیر و افزایش بدهی دولت به سیستم بانکی از جمله عوامل رشد نقدینگی طی این سالها هستند.
وی با تصریح بر اینکه ما از نظر مواد معدنی و کانی و نفتی و گازی در رتبه های بالایی قرار داریم افزود: آنچه که باعث شده به این وضعیت اقتصادی دچار شویم فقدان نگاه به ارزش افزوده و تولید صنعتی با محوریت بخش خصوصی است.
مشاور عالی هیئت مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با انتقاد از اینکه استراتژی توسعه صنعتی ما مبتنی بر محور تولیدات صنعتی و بخش خصوصی نبوده گفت: در چنین شرایطی مردم نقدنیگی خود را برای سود به بانکها می سپارند و در نتیجه تولید هم دچار کمبود نقدینگی می شود.
وی تأکید کرد: استراتژی توسعه صنعتی بدین معناست که منابع مالی و نقدینگی ما در خدمت تولید در بخش خصوصی قرار گیرد تا با حفاظت از منابع خود بازارهای سودده را شناسایی کرده و به آنها رونق بخشد.
انصاری درخصوص دلایل به صرفه نبودن بازار تولید و در نتیجه عدم هدایت نقدینگی به این سمت گفت: امروز قیمت تمام شده برای تولید در ایران به دلیل گرانی مواد اولیه و قطعات وارداتی بسیار بالاست.
مشاور عالی هیئت مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی ایران تغییر نحوه هدایت نقدینگی به سمت تولید و صنعت را ضروری خواند و گفت: نرخ سود تسهیلات برای واحدهای تولیدی بین ۲۰ تا ۳۲ درصد است لذا با این شرایط چگونه می توان هدایت نقدینگی به سمت تولید را انتظار داشت؟!
انصاری در پایان تأکید کرد: نقدینگی باید به سمت تولید و با محوریت بخش خصوصی هدایت شود.
دیدگاه‌ها۰

پشتیبانی آنلاین واتساپ