تکیه به توانمندی های داخلی سال خوبی را برای خودروسازی رقم می زند

به گزارش خبرخودرو، عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت اعلام می کند که اگر در سال جدید تکیه ما روی توانمندی های داخلی قرار گیرد و دولت نیز مدیریتی داشته باشد که ثبات اقتصادی در داخل کشور وجود داشته باشد می توان سال ۹۸ را سال نسبتا خوبی برای صنعت خودروسازی کشور دانست.

به گزارش خبرخودرو، عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت اعلام می کند که اگر در سال جدید تکیه ما روی توانمندی های داخلی قرار گیرد و دولت نیز مدیریتی داشته باشد که ثبات اقتصادی در داخل کشور وجود داشته باشد می توان سال ۹۸ را سال نسبتا خوبی برای صنعت خودروسازی کشور دانست.

ابوالفضل خلخالی در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو درخصوص وضعیت تولید و بازار خودرو در سال ۹۸ اظهار داشت: همه چیز به ثبات نرخ ارز بستگی دارد و امیدواریم نرخ ارز در سال جدید ثبات بیشتری داشته باشد. با توجه به افزایش نرخ ارز در سال ۹۷ قیمت های خودرو تثبیت شده و قیمت های خوبی پیدا کرده، در نتیجه در سال جدید درصورتیکه افزایش نرخ ارز رخ ندهد می توان انتظار ثبات خوبی را در بازار خودرو داشت تا در نتیجه آن خودروسازان بتوانند به تعهدات خود در تولید خودرو و تامین سفارشات عمل کنند و در نتیجه، زنجیره تامین نیز بتواند همکاری خوبی با خودروسازان داشته باشد.

وی افزود: در حالت کلی امیدواریم سال ۹۸ ثبات خوبی در مجموعه خودروسازان وجود داشته باشد و شاهد یک فرایند اقتصادی مثبت و شکوفایی اقتصادی در قسمت های مختلف زنجیره تامین خودروسازان و مجموعه های خودروسازی باشیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت افزود: در سال ۹۸ در صنعت خودرو باید چشم انداز بهتری نسبت به سال ۹۷ وجود داشته باشد. تلاطم هایی که در سال ۹۷ وجود داشت اثرات خود را گذاشته اند و در حال حاضر تمام شرایط مشخص و روشن است.

خلخالی افزود: درحوزه ارتباطات خارجی با توجه به مسائل موجود باید تکیه را بر توانمندی های داخلی افزایش دهیم و تکیه خود را بر ارتباطات خارجی کمتر کنیم و باید ارتباط تحقیق و توسعه در خودروسازی ها با مجموعه های دانش بنیان، پژوهشکده ها و دانشگاه ها بیشتر شود. قطعا توانمندی تولید تمام قطعات خودرو با کیفیت بسیار خوب و با صرفه اقتصادی در داخل کشور وجود دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت افزود: لازم است زنجیره صنعتی داخل کشور را تقویت نماییم. قبلا خودروسازان تکیه فراوانی به خارج از کشور داشتند اما اکنون تقریبا همه به این نتیجه رسیده اند که باید از خارج کشور قطع امید و به توانمندی های داخلی تکیه کرد. اگر تکیه ما روی توانمندی های داخلی قرار گیرد و دولت نیز مدیریتی داشته باشد که ثبات اقتصادی در داخل کشور وجود داشته باشد می توان سال ۹۸ را سال نسبتا خوبی برای صنعت خودروسازی کشور دانست.

خلخالی افزود: در سال جدید می توانیم به سمت افزایش تولید و افزایش کیفیت و توسعه محصولات جدید حرکت کنیم؛ می توانیم محصولاتی که خودروسازان کشور طراحی و تولید و نمونه سازی کرده اند و هنوز وارد تولید نشده اند را تولیدی کنیم، مانند خودرو رهام که در مجموعه سایپا طراحی و نمونه سازی شده یا خودرو پژو ۳۰۱ که پروژه آن در ایران خودرو استارت خورده است؛ این خودروها می توانند به تولید و به بازار برسند.

دیدگاه‌ها ۰