logo

رکود و رکورد در بازار لوازم خانگی

بازار لوازم خانگی از جمله بازارهایی است که از ابتدای سال جاری هم در شرایط رکورد به سر می برد و هم قیمت ها دراین بازار روز به روز رکوردی تازه ثبت می کنند.این بازار در شرایطی رکودی دنباله دارهمراه با قیمت هایی کم سابقه را تجربه می کند که در شرایط عادی اقتصاد در همه فصول سال در سرتاسر کشور رونق خاص خود را دارد.

گرانی و بی ثباتی قیمت ارز و ریزش کم سابقه ارزش ریال و کاهش قدرت خرید مردم به همراه فراگیری تحریم ها و توقف واردات دست به دست هم داده است تا بازار لوازم خانگی رکودی دامنه دار را تجربه کند.

گشتی در بازار لوازم خانگی خیابان امین حضور تهران نشان می دهد که عموما مراجعه کنندگان به بازار و مردم معدودی که برای تکمیل جهیزیه فرزندان خود و یا مصارف دیگر به دنبال خرید کالاهای مختلف هستند بیشتر از اینکه دنبال بررسی کیفیت محصولات و قابلیت های انواع مدل های هر کالا باشند صرفا به دنبال اطلاع یافتن از آخرین وضعیت قیمت ها و چرتکه انداختن درباره توان خرید خود با توجه بهقیمت های بسیار زیاد لوازم خانگی به ویژه محصولات خارجی هستند.
از این رو عموم اقشار متوسط و ضعیف مراجعه کننده به بازار یا به امید بهتر شدن شرایط، موقتا از تصمیم برای خرید منصرف می شوند و یا دست به دامن محصولات تولیدکنندگان داخلی شده و دنبال سبک و سنگین کردن کیفیت و قیمت اجناس داخلی موجود در بازار می روند.

با این حال در میان اکثریت جامعه و مراجعه کنندگان به بازارها هنوز اعتماد به لوازم خانگی خارجی بیشتر از تولیدات داخلی بوده و ترجیح خانواده ها خرید تولیدات خارجی است، اما سر به فلک کشیدن قیمت ها این امکان را از بسیاری از خانواده ها سلب کرده است.
با این حال و در شرایطی که بسیاری از مسئولان افزایش قیمت محصولات خارجی را یک فرصت با کالای ایرانی می دانند و می گویند افزایش قیمت ارز و کاهش ارزش پول ملی، با همه عوارض اقتصادی و اجتماعی آن تا حدودی موجب رونق گرفتن فروش تولیدات داخلی می شود اما واقعیت بازار این است که قیمت لوازم خانگی داخلی هم در مقایسه با کالاهای مشابه خارجی چندان پایین نیست.
دلیل آن این است که کارخانجات لوازم خانگی داخلی کشور نیز عمدتا مونتاژ کنندگان قطعات خارجی هستند و کمتر کالای ایرانی در صنعت لوازم خانگی وجود دارد که صدرصد و یا حتی اکثریت قطعات آن تولید داخل بوده باشد.
به تبع مونتاژی و وابسته بودن صنایع لوازم خانگی، گرانی قطعات وارداتی و توقف واردات مواد اولیه و … باعث شده است که هم قیمت تمام شده لوازم خانگی داخلی مانند مشابه های خارجی بالا برود و هم عرضه تولیدات داخلی به دلیل کمبود قطعات با اختلال و کاهش مواجه شود.
در این زمینه حتی برخی از فروشندگان از برابری نسبی قیمت تولیدات داخلی با خارجی ها صحبت کرده و می گویند که چون داخلی ها هم مثل خارجی ها دو تا سه برابر گران شده اند همچنان اگر خریداری باشد بازهم متقاضی برای تولیدات خارجی بالا است.

این فروشندگان می گویند که در کنار افزایش قیمت تمام شده، توقف واردات و کاهش عرضه و کمبود موجودی انبارها هم قیمت ها را تشدید کرده و بازار را راکد کرده است.
با این حال رئیس اتحادیه لوازم خانگی در گفت و گو با ایران عصر، برابری قیمت محصولات داخلی و خارجی را رد کرده و می گوید: تفاوت قیمت لوازم خانگی


ایرانی با تولیدات خارجی ۲۰ تا ۳۰ درصد است.
طحان پور با تاکید بر اینکه بازار لوازم خانگی راکد است، به ایران عصر گفت: لوازم خانگی همچنان گران است و تغییری در این بازار به وجود نیامده است.
وی با بیان اینکه لوازم خانگی خارجی از اوایل امسال حدود ۱۵۰ درصد رشد قیمت داشته است، تصریح کرد: این در حالی است که اجناس داخلی هم ۸۰ تا ۱۲۰ درصد گران شده اند.
وی با تاکید بر تجارت آزاد برای بهبود شرایط بازار تصریح کرد: قیمت گذاری باید آزاد شود تا کیفیت تولید هم بالاتر برود وتولید کنندگان خدمات بهتری هم به مشتری ها ارائه دهد.
در این رابطه رئیس اتاق اصناف نیز علت گرانی ها و رکود در بازار را نه فروشندگان که مشکل تولید و تامین این کالاها عنوان کرده است.
علی فاضلی با بیان اینکه نمی توان گرانی ها در بازار لوازم خانگی را کتمان کرد، گفته است: بازار لوازم خانگی نسبت به اوایل تابستان، وضعیت و شرایط بهتری دارد اما همچنان مطلوب نیست.

دیدگاه‌ها۰

پشتیبانی آنلاین واتساپ