سریع‌ترین موتور جهان در سال ۲۰۱۸

وقتی در مورد ابرموتورسیکلت‌ها و سوپربایک‌ها صحبت می‌کنیم، حداکثر سرعت یکی از مواردی است که اهمیت زیادی ندارد چرا که معمولا موتورسیکلت‌های خیابانی هیچوقت شرایطش را ندارند که به حداکثر سرعت برسند. رسیدن به حداکثر سرعت یک موتورسیکلت ساده نیست، جدا از محدودیت‌های قانونی و خطری که سرنشین موتورسیکلت را در سرعت‌های بیش از حد بالا تهدید می‌کند، تغییرات کوچکی در سرعت باد، شرایط جوی و حتی دمای هوا می‌توانند روی سرعت موتورسیکلت تاثیر بگذارند به همین دلیل است که خیلی از شرکت‌های موتورسیکلت سازی ادعای زیادی در مورد سرعت موتورسیکلت‌های خود ندارند.

اما خوشبختانه سازندگان موتورسیکلت از نظر قانونی مجبور هستند برای دریافت مجوز حداکثر سرعت تقریبی موتورسیکلت‌های خود را اعلام کنند. در این مقاله ما این آمارها را بررسی کردیم تا ببینیم طبق ادعای سازندگان، کدام موتورسیکلت‌ها سریع‌ترین موتورسیکلت‌ها در سال ۲۰۱۸ بوده‌اند. با ما همراه باشید تا با سریع‌ترین موتورهای جهان در سالی که گذشت بیشتر آشنا شوید. در این فهرست تنها به موتورسیکلت‌‌هایی پرداخته‌ایم که قانونا اجازه تردد در خیابان‌ها و جاده‌ها را دارند و از پرداختن به موتورهای مسابقاتی اجتناب کرده‌ایم.

۱۰. سوزوکی GSX-R1000 | ۲۹۵ کیلومتر بر ساعت

سریع ترین

این موتور که ۲۰۲ اسب‌بخار قدرت دارد باید بتواند سرعت بیشتری داشته باشد. شاید سوزوکی سرعت نهایی این موتورسیکلت را کمتر از میزان واقعی‌اش اعلام کرده است یا آن را به صورت الکترونیکی روی سرعت خاصی محدود کرده است. با این وجود قابل درک است که رسیدن به سرعت‌های خیلی بالا، به خصوص سرعت‌های بیشتر از ۲۹۰ کیلومتر بر ساعت در موتورسیکلت‌ها کار دشواری است.

۹. سوزوکی هایابوسا | ۲۹۵ کیلومتر بر ساعت

سریع ترین

سوزوکی هایابوسا این روزها کمی قدیمی شده است و کهنگی‌اش را نشان می‌دهد و خیلی‌ها معتقدند به زودی سوزوکی جانشین رسمی این موتورسیکلت محبوب را اعلام خواهد کرد. سوزوکی هایابوسا موتورسیکلتی بود که زمانی که بیست سال پیش عرضه شد جنگ بر سر سرعت در موتورسیکلت‌ها را آغاز کرد و امروز هنوز هم در این زمینه یکی از برترین موتورسیکلت‌های جهان است.

همچنین بخوانید:  با بهترین موتورهای سنگین ۲۰۱۸ آشنا شوید

۸. کاوازاکی ZZR1400 | ۲۹۸ کیلومتر بر ساعت

سریع ترین

یکی دیگر از موتورسیکلت‌های نسبتا قدیمی که هنوز هم در بازار حضور پرقدرتی دارد. کاوازاکی ZZR1400 برای رقابت با سوزوکی هایابوسا عرضه شد و امروز هم هنوز رقیب مستقیم این موتورسیکلت است. این موتورسیکلت تنها سه کیلومتر سریع‌تر از سوزوکی هایابوسا است و این برتری نمی‌تواند چندان در رقابت بین این دو موتورسیکلت تعیین کننده باشد.

۷. کاوازاکی ZX-10R | ۲۹۸ کیلومتر بر ساعت

سریع ترین

زمانی که هوندا بلکبرد، سوزوکی هایابوسا و کاوازاکی ZX-12R برای تصاحب عنوان سریع‌ترین موتورسیکلت جهان رقابت می‌کردند، کسی فکرش را نمی‌کرد یک موتورسیکلت ۱۰۰۰ سی‌سی که بیشتر برای هندلینگ و فرمان‌پذیری طراحی شده است تا عملکرد آیرودینامیک بتواند با این موتورسیکلت‌ها رقابت کند، اما امروز اوضاع کاملا عوض شده است و موتورهای ۱۰۰۰ سی‌سی در زمینه سرعت یک جورهایی حرف اول را می‌زنند البته ZX-10R سریع‌ترین موتور جهان نیست، اما یکی از سریع‌ترین‌ها است.

۶. بی ام و S1000RR | ۲۹۹ کیلومتر بر ساعت

سریع ترین

در این فهرست موتورهای زیادی هستند که سرعت آن‌ها ۲۹۹ کیلومتر بر ساعت است بنابراین درست و حسابی نمی‌توان آن‌ها را رتبه‌بندی کرد. سال‌ها پیش موتورسیکلت‌سازان به صورت غیررسمی توافقی کردند که به آن توافق جنتلمن‌ها گفته می‌شود، این سازندگان توافق کردند که برای پایان دادن جنگ بر سر سریع‌ترین موتورسیکلت تاریخ، موتورسیکلت‌هایی با سرعت بیشتر از ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت نسازند. طبق این افسانه از آن زمان تابحال شرکت‌های موتورسازی بیشتر از حداکثر سرعت، به شتاب موتورهای خود توجه می‌کنند.

همچنین بخوانید:  برترین موتورسیکلت‌های جهان در سال ۲۰۱۸ کدامند؟

۵. دوکاتی پانیگیل اف‌ای/سوپرلگرا | ۲۹۹ کیلومتر بر ساعت

سریع ترین

آخرین موتور دوکاتی که با موتور V دوقلو تولید شد. پانیگیل فاینال ادیشن و پانیگیل سوپرلگرا هر دو از بدنه جذاب فیبر کربن استفاده می‌کردند و مشخصات موتور آن‌ها یکسان بود. هردو هم ۲۹۹ کیلومتر بر ساعت سرعت داشتند. آیا این حداکثر سرعت محدود شده بود یا واقعا حداکثر توان موتور همینقدر بود؟ اینکه موتور دوکاتی پانیگیل عادی سرعتش از این دو نسخه کمتر بود نشان می‌دهد احتمالا این حداکثر سرعتی بوده است که دوکاتی توانسته در این مدل‌ها به آن دست پیدا کند.

۴. دوکاتی پانیگیل V4 | ۲۹۹ کیلومتر بر ساعت

سریع ترین

با موتوری که به لطف ۱۱۰۰ سی‌سی حجم حتی از موتورهای دوکاتی نسل قبل که از موتور V دوقلو استفاده می‌کردند هم قدرتمندتر بود، دوکاتی پانیگیل V4 یکی دیگر از سریع‌ترین موتورسیکلت‌های سال است. با توجه به شتاب فوق‌العاده این موتورسیکلت، می‌توان حدس زد که سرعت ۲۹۹ کیلومتر بر ساعت حداکثر سرعت واقعی این موتورسیکلت نیست، بلکه موتور آن به صورت الکترونیکی طوری محدود شده است که بیشتر از ۲۹۹ کیلومتر بر ساعت شتاب نداشته باشد.

۳. کاوازاکی نینجا H2 | ۲۹۹ کیلومتر بر ساعت

سریع ترین

زمانی که توافق غیررسمی بر سر سرعت موتورسیکلت‌ها به نتیجه رسید، تمام موتورسیکلت سازان ژاپنی با قدرت از آن حمایت کردند، بنابراین جای تعجب ندارد که موتور چهار سیلندر ۱۰۰۰ سی‌سی کاوازاکی نینجا H2 رسما سرعتش بیشتر از ۲۹۹ کیلومتر بر ساعت نمی‌شود. در دنیای واقعی، خیلی‌ها با دستکاری و تیونینگ موتور این موتورسیکلت توانستند سرعت آن را به بیشتر از ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت برسانند بنابراین می‌توان گفت حداکثر سرعت خیلی از این موتورسیکلت‌ها، نقطه آغازی برای تیونرها است!

همچنین بخوانید:  چگونه عمر موتورسیکلت خود را افزایش دهیم؟

۲. آپریلیا RSV4 | ۳۰۵ کیلومتر بر ساعت

سریع ترین

ظاهرا آپریلیا بخشی از جلسه معروف توافق بر سر حداکثر سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت نبوده است. البته این جای تعجبی هم ندارد، در آن زمان آپریلیا تازه با معرفی اولین نسل RSV وارد عرصه سوپربایک‌ها و ابرموتورسیکلت‌ها شده بود. حالا آپریلیا RSV4 با سرعت ۳۰۵ کیلومتر بر ساعت رسما از تمام رقیبان ژاپنی خود سریع‌تر است.

۱. ام‌وی آگوستا F4 RR | ۳۱۰ کیلومتر بر ساعت

سریع ترین

یکی دیگر از شرکت‌هایی که اهمیتی به توافق بر سر حداکثر سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت نداده است، ام وی آگوستا است. بزودی ام وی آگوستا F4 RR از خط تولید خارج خواهد شد چون مطابق با قوانین مربوط به آلودگی محیط زیست اتحادیه اروپا نیست، با این وجود هنوز هم رسما سریع‌ترین موتورسیکلت جاده‌ای که وارد بازار شده است، این موتورسیکلت است. باید چندسالی صبر کنیم تا ام وی آگوستا جانشین این موتورسیکلت را مطابق با استانداردهای اتحادیه اروپا طراحی و تولید کند و سال ۲۰۱۹ آخرین سال تولید این موتورسیکلت خواهد بود، بنابراین امسال شاید آخرین فرصت برای سواری با سریع‌ترین موتورسیکلت جاده‌ای جهان باشد.

این‌ها سریع‌ترین موتورهایی در سال ۲۰۱۸ بودند که مجوز تردد در جاده‌ها، خیابان‌ها و شهرها را دارند. موتورهای دیگری هستند که از این موتورسیکلت‌ها بسیار سریع‌ترند، اما اکثر آن‌ها یا موتورهای مفهومی هستند یا موتورهای مسابقاتی هستند که اجازه تردد در خیابان‌ها و جاده‌ها را ندارند. متاسفانه دست ما در ایران از سواری با این موتورسیکلت‌ها به دلیل قوانین مربوط به محدودیت تردد موتور سنگین در جاده‌ها کوتاه است، اما هنوز هم تماشای این موتورسیکلت‌های جذاب لذت‌بخش است.

دیدگاه‌ها ۰

پشتیبانی آنلاین واتساپ