logo

عرضه لوازم خانگی تقلبی و قاچاق در بازار

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران با بیان اینکه نرخ لوازم خانگی به ثبات نسبی رسیده است، گفت: متاسفانه بازار لوازم خانگی از عرضه لوازم خانگی قاچاق و تقلبی رنج می‌برد.

سید مرتضی میری در مورد وضعیت بازار لوازم خانگی گفت: بازار لوازم خانگی درحال‌حاضر وضعیت عادی دارد و از ابتدای امسال تاکنون قیمت‌ها از یک ثبات نسبی برخوردار است.

* افزایش تولید لوازم خانگی

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران با بیان اینکه در شرایط فعلی مردم می‌توانند کالای مورد نیاز خود را به راحتی تأمین کنند و مشکل خاصی وجود ندارد، بیان کرد: تولید نسبت به سال گذشته افزایش یافته و بر این اساس مشکلاتی که در سال گذشته با آن مواجه بودیم، رفع شده است.

وی درباره میزان تولیدات دو شرکت بزرگ لوازم خانگی که تا سال گذشته بخش زیادی از بازار را در اختیار داشتند، گفت: به علت بدعهدی کره‌ای‌ها فعلا هیچ گونه مواد اولیه و قطعات لوازم خانگی از کره وارد کشور نمی‌شود، بنابراین در حالی که این دو شرکت بزرگ تا سال گذشته بیش از ۳۵ درصد از سهم بازار را در اختیار داشتند، درحال‌حاضر سهم آنها به حدود ۵ درصد کاهش یافته است.

میری بیان کرد: این دو شرکت فعلا از سهم موجود انبارهای خود، لوازم خانگی تولید و به بازار عرضه می‌کنند و به همین دلیل سهم قابل توجهی در بازار ندارند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی بیان کرد: اما این دو شرکت رایزنی‌هایی با دو کشور چین و ترکیه برای تولید با برندهای جدید را شروع کرده‌اند و تولیدات آنها تا یکی دو ماه آینده با برند جدید به بازار خواهد رسید.

وی بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود با ورود کالای تولیدی توسط این دو شرکت تا چند ماه آینده با برند جدید هم سهم این دو شرکت از بازار افزایش یابد و هم نرخ لوازم خانگی تا حدودی کاهش یابد.

* واردات لوازم خانگی قاچاق

میری با اشاره به ممنوعیت واردات لوازم خانگی بیان کرد: متاسفانه به دنبال ممنوعیت واردات لوازم خانگی، واردات قاچاق افزایش یافته و بخشی از بازار لوازم خانگی را اجناس قاچاق که از طریق ته‌لنجی و اشکال مختلف به کشور وارد می‌شود، تامین می‌شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی بیان کرد: گفته می‌شود این قاچاق به صورت سازمان یافته انجام می‌شود.

وی اظهارکرد: بهتر است دولت با رفع ممنوعیت واردات لوازم خانگی و واردات هوشمند از واردات قاچاق که موجب آسیب و لطمه به تولید‌کننده داخلی است جلوگیری کند.

* عرضه لوازم خانگی تقلبی در بازار

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی همچنین با اشاره به عرضه لوازم خانگی تقلبی در بازار گفت: متاسفانه برخی سوء‌استفاده‌کنندگان با عرضه تعویض برند لوازم خانگی داخلی و لوازم خانگی درجه ۲ و ۳ چینی با برندهای معروف، لوازم خانگی تقلبی به مردم می‌فروشند.

وی با بیان اینکه شکایت‌های زیادی در این باره به اتحادیه می‌شود، بیان کرد: برای جلوگیری از این موضوع لوگوی مشخصی طراحی شده و فروشندگان معتبر و مورد تایید وزارت صمت و اصناف و اتحادیه باید این لوگوها را در مغازه‌های خود نصب کنند تا مردم بدانند که فروشگاه‌های معتبر و مورد تایید کدامند تا از آنها خرید خود را انجام دهند.

میری بیان کرد: به مردم پیشنهاد می‌شود تا به فروشندگان در فضای مجازی اطمینان نکنند و حتما از طریق فروشگاه‌های مجاز خریداری کنند تا در صورت بروز مشکلات احتمالی بتوانند شکایت و شکایت خود را پیگیری کنند.

دیدگاه‌ها۰

پشتیبانی آنلاین واتساپ