قوری ارزشمندی که در کتاب گینس ثبت شده است

در یک موسسه خیریه انگلیسی یک قوری با عنوان Egoist با ارزش‌ترین قوری در جهان شناخته شده است. از مشخصات ظاهری این قوری که چشم هر ببیننده‌ای را به خود جلب می‌کند، می‌توان به الماس‌ و یاقوت های آن اشاره کرد.

دسته قوری از عاج ماموت تهیه شده است و سادگی آن در میان الماس‌ها به چشم می خورد. بدنه اصلی آن با طلای ۱۸ عیار و در قسمت هایی از آن نقره با روکش طلا پوشیده شده است. تعداد الماس کارشده روی Egoist 1658 عدد و یاقوت تایلندی و برمه‌ای ۳۸۶ عدد می رسد.

بنیاد N Sethia یک سازمان بشر دوستانه بوده که فعالیت های معنوی و تحقیقات پزشکی را در لندن ارائه می دهد و قالب قوری به این بنیاد تعلق دارد. این قوری ۳ میلیون دلار ارزش گذاری شده است.

هدف سازنده از ساخت این محصول با ارزش ادای احترام به بهترین چای های جهان بود. قوری Egoist در ۶ سپتامبر ۲۰۱۶ به عنوان با ارزش‌ترین قوری در گینس ثبت شد و در قدیمی ترین خانه جواهرات دنیای لندن نگهداری می شود.

قوری قهوه ساز – قوری چای ساز – قوری اسپر سوساز – coffeepot – teapot

قوری یا در فارسی افغانستان چاینَک  ظرفی است لوله‌دار که برای دم کردن چای و دیگر نوشیدنی‌های گیاهی به کار می‌رود. معمولاً قوری‌ها یک در اصلی دارند که از بالا باز شده و از طریق این در، چای خشک یا چای کیسه‌ای و آب جوش به قوری افزوده می‌شود. علاوه بر آن قوری‌ها دارای دسته‌ای برای در در کنار و یک لوله برای ریختن چای هستند. بعضی از قوری‌ها دارای یک سوراخ کوچک برای تنظیم فشار هوا و خروج بخار در قسمت فوقانی خود می‌باشند.

قوری‌ها احتمالاً منشأ چینی داشته‌اند و از این کشور به سراسر جهان راه یافته‌اند.  در سال ۱۶۱۰، بازرگانان هلندی برای نخستین بار قوری‌هایی را با خود از چین به اروپا برده‌اند؛ ولی از فراگیر شدن چای در ایران به دست کاشف‌السلطنه بیش از یکصد سال نمی‌گذرد. با پیشرفت تکنولوژی و آمدن چای ساز قهوه ساز و اسپرسوساز ، قوری های تخصصی چای ساز و قوری قهوه ساز و قوری اسپرسوساز وارد بازار شدند . این دستگاه ها توسط برندهای معتبری چون فلر ، تفال ، دلونگی ، بوش ، متئو و …تولید می شوند

قطعه بانک بورس انواع قوری چای ساز ، قوری قهوه ساز و قوری اسپرسوساز می باشد

۰۲۱۴۴۲۶۹۶۴۰ – ۰۹۰۳۲۸۰۱۴۵۶

دیدگاه‌ها ۰