لزوم احیای شرکت های قطعه سازی از کار افتاده

به گزارش خبرخودرو، یکی از کارشناسان صنعت قطعه سازی کشور اعلام می کند احیای شرکت های قطعه سازی دولتی که از تولید خارج شده اند اقدام موثری در حوزه صنعت قطعه سازی و خودروسازی کشور خواهد بود.

به گزارش خبرخودرو، یکی از کارشناسان صنعت قطعه سازی کشور اعلام می کند احیای شرکت های قطعه سازی دولتی که از تولید خارج شده اند اقدام موثری در حوزه صنعت قطعه سازی و خودروسازی کشور خواهد بود.

ابوالقاسم آروند در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو اظهار داشت: حرکت به سمت ساخت قطعه در داخل کشور -که وزیر صمت به آن اشاره داشته اند و احتمالا تاکنون کلید خورده است- امری موثر در حوزه قطعه سازی و صنعت خودرو کشور خواهد بود؛ بخصوص احیای آن دسته از شرکت های دولتی که از کار افتاده اند و استفاده از ظرفیت این شرکت ها امری موثر و مفید خواهد بود.

وی افزود: اگر به منظور حرکت به سمت ساخت قطعه در داخل کشور، صنایع قطعه سازی یا خودروسازی کشور قصد همکاری با صنایع دفاع را داشته باشند مجددا دچار مشکل خواهیم شد زیرا در حال حاضر ما در صنعت قطعه سازی کشور با تحریم های فعلی صنایع دفاع مواجه نیستیم و این تحریم ها را نداریم یعنی ما می توانیم مواد اولیه را از خارج از کشور وارد کنیم اما اگر قرار باشد این صنایع با صنایع دفاع همکاری کنند این نگرانی وجود دارد و ممکن است مشکلاتی برای صنعت قطعه سازی و خودروسازی به وجود آید.

این کارشناس و پیشکسوت صنعت قطعه سازی کشور افزود: ضمن آنکه صنایع دفاع، در حوزه ساخت قطعات خودرو قابلیتی به اندازه قابلیت خود قطعه سازان ندارد. قطعه سازان کشور به اندازه کافی ظرفیت دارند و فقط باید از لحاظ مالی مورد حمایت قرار گیرند.

آروند گفت: در حال حاضر مشکلات بسیاری وجود دارد اما اگر خودروسازی کشور بتواند مجددا گسترش یابد وضعیت قطعه سازان نیز بهبود می یابد. در حال حاضر مجددا با افزایش ظرفیت تولید خودروسازی و تولید چند هزار دستگاه در روز امید به بهبود اوضاع خودروسازی و به تبع آن قطعه سازی کشور وجود دارد اما مساله اصلی قطعه سازانی که مواد اولیه را از خارج از کشور وارد می کنند مساله ارز نیمایی است.

این فعال صنعت قطعه سازی درخصوص پرداخت چند هزار میلیارد تومانی به قطعه سازی کشور گفت: این پرداخت ها هنوز در بدنه قطعه سازی کشور جاری نشده است.

آروند درخصوص اصلاح قیمت قطعات از سوی خودروسازان گفت: خودروسازان، قیمت قطعات را تا اندازه ای اصلاح کرده اند اما خودروسازان و قطعه سازان همچنان در این خصوص در حال رایزنی و مذاکره با یکدیگر هستند.

دیدگاه‌ها ۰