logo

مشکل اساسی ما لوازم خانگی قاچاق است

یک تولیدکننده لوازم خانگی با اعلام اینکه سرمایه‌گذاری در زمینه لوازم خانگی کاهش یافته است، گفت: امروز قاچاقچی به راحتی به صورت شبکه‌ای، کالا را با قیمت ارزان و بدون پرداخت گمرکات و عوارض وارد کشور می‌کند و ظاهرا کسی توانایی برخورد با آن‌ها را ندارد.

حسین فتاحی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در جلسه اخیر خود با تولیدکنندگان تاکید کردند که نباید منتظر رفع تحریم‌ها یا امید به خارجی‌ها داشته باشیم، اظهار داشت: رهبری اعلام کردند که ۴۰ سال کشور مورد تحریم قرار گرفته و ما باید به جای تکیه بر کشورهای خارجی به توانمندی خود تکیه کرده و رشد اقتصادی کشور را بیش از پیش فراهم کنیم.

وی با اعلام اینکه ما باید در حوزه لوازم خانگی به خودکفایی رسیده و مانع تهدیدها در این حوزه شویم، افزود: امروز مهم‌ترین مشکل تولیدکننده در حوزه لوازم خانگی افزایش قاچاق است. این موضوع نیز به دلیل کاهش تولید در بخش لوازم خانگی اتفاق افتاده است؛ به نوعی که تولیدکننده به دلیل تشدید مشکلات امکان افزایش تولید را نداشته و با کاهش ظرفیت تولید، توانایی تامین بازار را ندارد. در این شرایط، قاچاقچی نیاز بازار را تشخیص داده و اقدام به توزیع کالا در سطح بازار می‌کند.

این تولیدکننده لوازم خانگی با اعلام اینکه سرمایه‌گذاری در حوزه لوازم خانگی کاهش یافته است، عنوان کرد: نیاز نقدینگی در واحدهای تولیدی طی دو سال اخیر ۲٫۵ برابر شده و همین موضوع در کاهش سرمایه در گردش بخش لوازم خانگی موثر بوده است و این موضوعات عاملی شده تا حجم تولید در سطح کارخانجات کاهش پیدا کند.

بر اساس گزارشی از تسنیم، فتاحی با تاکید براینکه درآمد مردم نیز کاهش پیدا کرده است، یادآور شد: امروز قاچاقچی به راحتی به صورت شبکه ای کالا را با قیمت ارزان و بدون پرداخت گمرکات و عوارض وارد کشور می‌کند و گویا هیچ‌کس توانایی برخورد با آن‌ها را ندارد. البته اقداماتی در این رابطه صورت گرفته ولی کافی نیست، چرا که بازار از لوازم خانگی قاچاق پر شده است.

وی با اشاره به اینکه قاچاقچیان به راحتی می‌توانند روزانه نیاز بازار را تامین کنند، تصریح کرد: مصرف‌کنندگان باید بدانند وقتی محصولی خارجی به صورت قاچاق یا قانونی خریداری می‌کنند به اشتغال پایدار آن کشورها کمک کرده و ضربه به تولیدکننده داخلی می‌زنند. امروز تولیدکننده برای معرفی بهتر کیفیت محصولات خود سه سال گارانتی را به مصرف‌کننده ارائه می‌دهد و این موضوع به صورت ابلاغیه به تمام تولیدکنندگان اعلام شده تا مصرف‌کننده در خرید کالای ایرانی با اطمینان بیشتری اقدام کند.

این تولیدکننده لوازم خانگی در پایان با اعلام اینکه درحال حاضر ارز آزاد و نیمایی فاصله قیمتی کمی دارند، خاطرنشان کرد: تولیدکننده در صف ارز نیمایی قرار دارد از آن طرف قاچاقچی به راحتی با ارز آزاد محصول را وارد بازار می‌کند.

دیدگاه‌ها۰

پشتیبانی آنلاین واتساپ