logo

موتورهایی برای هیچ‌کس

خبر تعطیلی کارخانجات در کشور اخیرا تبدیل به یک امر عادی شده، هر چند وقت کارخانه‌ای در گوشه کنار کشور یا استان به سبب مشکلات داخلی و یا خارجی اعلام تعطیلی می‌کند که این مساله آغازگر مشکلات جدیدتری در حوزه‌های مختلف می‌شود، در این میان کارگران از کار بیکار شده بیشترین تبعات ناشی از تعطیلی این کارخانه‌ها را متحمل می‌شوند.

به گزارش ایسنا، هنوز دلایل تعطیلی کارخانه بزرگ کارتن‌سازی مشهد با ۵۰ سال سابقه فعالیت و ۴۰۰ کارگرش در خرداد ماه سال جاری به صورت دقیق مشخص نشده که این روزها کارخانه پیشتازموتور مشهد هم در آستانه تعطیلی قرار گرفته و راهکارها و اظهارات سیاستمداران راه به جایی نبرده است.

کارخانه «پیشتاز موتور مشهد» یکی از کارخانه‌های فعال و رو به رشد در خراسان رضوی است که در صنعت موتورسیکلت، پیش از انقلاب فعالیت خود را آغاز و پس از سال‌ها تلاش مستمر توانسته به جایگاه قابل قبولی دست پیدا کند، اما امروز به دلایل گوناگونی از جمله وابستگی مواد اولیه به خارج و اختلال در قیمت آن به‌واسطه تحریم، تغییرات مکرر بخش‌نامه‌ها و مقررات حوزه صنعت، ایجاد اختلال در صادرات تولیدات به‌واسطه تحریم‌ها، نوسانات نرخ ارز، کاهش قدرت خرید مردم و… مجبور به تعطیلی شده است.

احمد عرفانی، مدیرعامل کارخانه در مورد سابقه فعالیت خود و خانواده‌اش در حوزه صنعت چنین توضیح داد: پدرم پیش از انقلاب، نماینده ایران برای واردات انواع موتورسیکلت‌ از کشورهایی چون ژاپن، آلمان و شوروی بود و با شرکت ایژماژ شوروی همکاری داشت. اما من همکاری خود را با این شرکت پس از انقلاب آغاز کردم، شرکت پیشتاز موتور خراسان، نخستین نماینده رسمی ایژماژ شوروی و تویوتا ژاپن در ایران و نخستین شرکت صادرکننده موتور ایژ و موتورهای دوزمانه به کشور افغانستان بود.

وی ادامه داد: تولید را با همکاری دو تن از نیروهای ایران‌خودرو آغاز و شروع به مونتاژ موتور کردیم. یکسری از قطعات وارداتی را چون تنه موتور که حجیم بود، رینگ، تایر و… حذف کرده و در داخل تولید می‌کردیم. پس از مدتی، تولید موتور دوزمانه و ورود موتور روسی ایژ ممنوع شد؛ ممنوعیت این موتور، به‌دلیل دودزایی بود، اما باید بدانیم، این نوع موتور در شهرها کاربردی نداشت تا موجب آلودگی هوا شود. درواقع با مدیریت صحیح می‌شد این موتور از دست کشاورز خارج نشود؛ چراکه یکی از ضروری‌ترین ابزار مورد نیاز کشاورز بود. از سویی دیگر تنها موتوری که می‌شد همه قطعات آن را به جز انجین در ایران تولید کرد، موتور ایژ بود که توسط صنعتگران داخلی با کیفیت عالی تولید می‌شد.

عرفانی در رابطه با ممنوعیت تولید موتور ایژ و مشکلات ایجاد شده آن توضیح داد: پس از ممنوعیت این موتورها، در سال ۱۳۸۰ سراغ تولید موتور چهارزمانه و کشور چین رفتیم؛ چراکه به علت تحریم نمی‌توانستیم با کشور دیگری همکاری کنیم. با ممنوعیت مونتاژ این موتور مجبور شدیم قطعه‌سازی‌های خود را که در داخل کشور انجام می‌شد، تغییر دهیم.

تنها کارخانه‌دار ایرانی بودم که یک میلیون دلار اعتبار از چین دریافت می‌کرد

مدیرعامل کارخانه پیشتاز موتور ادامه داد: تنها کارخانه‌دار ایرانی بودم که یک میلیون‌ دلار اعتبار از کارخانه هایوجین چین دریافت می‌کرد؛ بدین معنا که همیشه یک میلیون دلار پول این کارخانه از ابتدا تا پایان سال، در اختیارم بود. پس از دو سال فعالیت به‌دلیل نوسانات نرخ دلار، اعتبار یک میلیون دلاری که شرکت چینی در اختیارم گذاشته بود، زیان‌ده می‌شد؛ بنابراین درخواست تسویه حساب در ازای دریافت هر محموله دادیم، تا نوسانات دلار در عملکرد ما تأثیر منفی نگذارد.

عرفانی با اشاره به قوانین دست‌وپاگیر و تأثیر آن در زمینه تولید خاطرنشان کرد: سال ۱۳۸۶ تعداد ۳۵ هزار و ۳۳۷ موتور تولید کردیم که آمار بسیار خوبی بود، اما از سال ۱۳۸۶ به بعد قانون‌گذاری‌های گوناگون در این حوزه، منجر به راکد شدن کار تولید گشت. در گذشته تعداد ۱۵۰ تولیدکننده در صنعت موتورسیکلت کشور فعالیت داشتند که متأسفانه امروز این تعداد به زیر ۵۰ تولیدکننده رسیده، درواقع کاهش تعداد تولیدکنندگان این صنعت به‌دلیل مقررات دست‌وپاگیر و توقف در تولید است.

سه مرتبه توقف در تولید به دلیل قوانین و مصوبات دولتی

وی تصریح کرد: برای نمونه در مهرماه سال ۱۳۹۵، ۷ ماه، توقف تولید داشتیم و ۳۰ میلیارد تومان موتور کاربراتوری تولید کرده بودیم که بلوکه شده بود. علت این توقف، قانون تبدیل موتور کاربراتوری به موتور انژکتوری بود، هر چند از سال ۱۳۹۳ ممنوعیت تولید این نوع موتور را به ما اعلام کردند، اما باید توجه داشت که ما استوک‌هایی خریداری‌شده پیش از ارایه این قانون در کارخانه داشتیم. از سویی دیگر شرکت‌هایی که از آن‌ها موتور تهیه می‌کنیم در چین هستند و هنوز این شرکت‌ها نتوانسته بودند خود را با قوانین کشور وفق دهند؛ چراکه استاندارد جهانی هنوز موتور کاربراتوری را از رده خارج نکرده است.

مدیرعامل این کارخانه با بیان اینکه «متأسفانه از اول مهرماه تا پایان سال ۱۳۹۵ دادن پلاک موتورهای کاربراتوری متوقف شد» گفت: با پیگیری‌های سندیکا، هیئت وزیران پس از شش ماه توقف در ارائه پلاک، تبصره‌ای را تصویب کرد که به تعداد مشخصی موتور کاربراتوری در هر شرکتی پلاک داده شود. حال آنکه می‌توانستند تصویب این تبصره را در مدت زمان کوتاهی انجام دهند تا صنعت کشور بچرخد.

مسوولان در زمینه استانداردهای موتورسیکلت جلوتر از دنیا عمل می‌کنند

عرفانی گفت: مسئولان در زمینه استانداردهای موتورسیکلت بسیار جلوتر از دنیا عمل می‌کنند، حال آنکه در صنعت خودرو عملکرد مسئولان، برعکس استانداردهای جهانی و بسیاری از قوانین جهانی در حوزه خودرو در ایران اجرا نمی‌شود. در کشوری چون تایوان که به لحاظ کیفیت تولید، معروف است، دولت خواستار ایجاد کار و پذیرش نیرو توسط بخش خصوصی و تولیدکنندگان است و حتی در ازای به‌کارگیری نیرو از پرداخت مالیات معاف می‌شوند، اما در ایران حمایت از حوزه تولید داخلی تنها در حد شعار است.

وی بیان کرد: از سویی دیگر در سال ۱۳۹۶ چهار ماه و در سال ۱۳۹۷، ۵ ماه توقف تولید داشتیم. در اوایل سال جاری، چهار ماه جلوی پلاک کردن موتورهای ما گرفته شد به این دلیل که براساس مصوبات، بایستی موتور انژکتوری یورو چهار تولید کنیم. ما اعلام کردیم که تولید چنین موتوری به‌راحتی امکان‌پذیر نیست که در مدت زمان کوتاهی یورو خود را به چهار تغییر دهیم. متأسفانه مسئولان نمی‌دانند که زیرساخت‌های این تغییرات در کشور فراهم نیست؛ چراکه ما وابسته به واردات هستیم و باید منتظر باشیم تا کشور خارجی این تغییرات را در محصولات خود ایجاد کند. با این وجود در سال جاری استاندارد ISO 9001 ورژن ۲۰۰۸ را به ۲۰۱۵ ارتقاء دادیم و این استاندارد را از شرکت نوبل و با نظارت مستقیم نماینده IAF ایتالیا گرفتیم. وی برای نظارت بر عملکرد کادر نمایندگی خود از ایتالیا به ایران و کارخانه ما آمد تا ایزوی کارخانه را بررسی کند و از ایزویی که در کارخانه پیشتاز موتور پیاده شده، رضایت کامل داشت.

تبعیض میان شرکت‌های دولتی و خصوصی درخصوص اجرای طرح اسقاط

یعقوبی جانشین مدیرعامل کارخانه پیشتاز موتور نیز، در رابطه با چگونگی تصویب این قانون از سوی هیات دولت و نحوه اجرای آن گفت: طرح اسقاط موتورسیکلت‌های فرسوده در سال جاری با استناد به ماده ۱۱ هیئت وزیران در ۲۱ شهریورماه ارائه، تصویب و در ۳۰ مهرماه اجرا شد، در واقع طرح اسقاط باید برای شرکت‌های واردکننده ماشین اجرایی شود، حال آن که چنین قانونی برای تولیدکنندگان داخلی خودروی کشور وجود ندارد و خرید ماشین‌های فرسوده و اسقاط آن‌ها بر عهده دولت است. اجرای این طرح نباید برعهده تولیدکننده باشد، اما چون ما بخش خصوصی هستیم، می‌گویند تولیدکننده این کار را انجام دهد. متأسفانه حتی زیرساخت اجرای این طرح فراهم نیست، درواقع دولت بایستی به شکلی اصولی موتورهای فرسوده را از مردم خریداری و دپو کند و پس از آن، تولیدکننده، موتورهای فرسوده را از دولت بخرد.

عرفانی در ادامه صحبت‌های جانشین کارخانه در رابطه با نبود هیچ نماینده‌ای از صنعت موتور در جلسه تصویب این طرح گفت: چنین بخش‌نامه‌ای که تاثیر مستقیم بر عملکرد تولیدکنندگان دارد در هیئت وزیران تصویب و پس از یک ماه اجرایی شد، درحالی که زیرساخت‌های لازم آن فراهم نشده است. این طرح پیشنهاد محیط زیست بوده که هیئت وزیران آن را تصویب کرد و جالب است که در آن جلسه هیچ فردی از صنعت تولید موتورسیکلت حضور نداشت تا دیدگاه‌ خود و مشکلات اجرای این طرح را بیان کند.

وی افزود: پیش از توقف ناگهانی پلاک، دو میلیارد تومان موتور فروختم که حدود سه ماه این جنس‌ها در کارخانه مانده و خریدار منتظر دریافت موتورهای خود است، اما به‌دلیل نبود پلاک نمی‌توانم موتورها را تحویل دهم. در پایان بهمن‌ماه نیز تولید کارخانه ما به پایان خواهد رسید؛ چراکه دیگر قطعه‌ای برای تولید نداریم. از سویی دیگر به دلیل مشکلات موجود امکان صادرات موتور به خارج از کشور هم وجود ندارد.

شش ماه توقف موتورهای برقی کارخانه در گمرک؛ به‌دلیل تعریف نشدن تعرفه

مدیرعامل شرکت پیشتازموتور با اشاره به مشکلات واردات موتور برقی به کشور تشریح کرد: مصوبه‌ دیگری که منجر به توقف تولید در سال جاری شد از سوی مدیریت اسقاط و هوای پاک بود. در این زمان به ما اعلام شد تنها به موتورهای برقی پلاک داده می‌شود، حال آنکه تعداد موتورهای برقی در کشور اندک است. موتور برقی در ایران کاربردی نیست، از آنجاکه بسیاری از شهرهای ایران، کوهستانی هستند، این نوع موتور فاقد کارآیی است و تنها ۶۰ کیلومتر در ساعت سرعت دارد، حتی ایستگاه‌های شارژ موتور در سطح شهرها وجود ندارد. گفتنی است که ما سه سال پیش موتور برقی وارد کشور کردیم، اما شش ماه اجناس ما در گمرک ماند، به‌دلیل اینکه اعلام کردند، تعرفه کمک فنر این موتور تعریف نشده است. درخواست دادیم که این کمک‌ فنر را با تعرفه ۲۵۰ سی‌سی که بالاترین تعرفه است به ما تحویل دهند تا موتور به کارخانه برسد، اما این روند شش ماه به‌طول انجامید.

برای دریافت اجناسمان از گمرک مجبور به پرداخت ۲۵ میلیون تومان مابه‌التفاوت ارز شدیم

عرفانی اظهار کرد: هزینه گمرک را شش ماه پیشتر از آنکه جنس به ما تحویل داده شود، واریز کرده بودیم. پس از یک سال‌ونیم تأخیر در تحویل کالا به ما اعلام کردند بایستی ۲۵ میلیون تومان، بابت مابه‌التفاوت ارز پرداخت کنیم و در نهایت مجبور شدیم پول را واریز کنیم. متأسفانه به دلیل این تأخیر و جلوگیری از ارسال موتورها به کارخانه، ۸۰ درصد باتری‌های آن‌ها خراب شده است.

مدیرعامل شرکت پیشتازموتور در پاسخ به عملکرد سندیکا برای پیگیری مشکلاتشان بیان کرد: تمامی مشکلات تولیدکنندگان موتورسیکلت در سندیکا دنبال می‌شود، اما روند پاسخگویی به کندی صورت می‌گیرد. برای نمونه سندیکا در طول یک سال گذشته ۱۴ نامه به ۱۴ سازمان کشور فرستاده و پاسخگویی و روال آن بسیار به‌طول انجامید.

وی ادامه داد: از سویی دیگر در بازدیدی که سه سال پیش استاندار وقت، آقای رشیدیان از کارخانه ما داشتند. ایشان قول مساعد دادند تا در زمینه خرید موتور برقی از کارخانه پیشتازموتور توسط سازمان‌های ذیربط همکاری‌های لازم صورت بگیرد. از سویی دیگر مشکلات خود را توضیح دادم و از ایشان درخواست کردم، سازمان‌ها را وادار کنید اگر قرار است خریدی داشته باشند، نه تنها موتور بلکه همه کالاهای مورد نیاز خود را از داخل بخرند و اگر محصولات تولیدکننده، کیفیت لازم را ندارد، وادارشان کنید تا کیفیت محصول خود را بالا ببرند. ایشان توصیه کردند که شهرداری، اداره پست و … موتور از ما خریداری کنند، اما این سازمان‌ها رغبت چندانی بر خرید موتور از داخل استان ندارند.

نوسانات نرخ دلار، قیمت مواد اولیه داخلی را به‌شدت تحت تاثیر خود قرار داده است

وی در رابطه با افزایش قیمت مواد اولیه به دلیل تغییر نرخ دلار توضیح داد: ما در تهیه مواد اولیه، وابستگی به خارج نداریم، اما نوسانات دلار در این زمینه تأثیرگذار است. برای نمونه فولاد به نرخ دلار وابسته است. اگرچه که در ایران تولید می‌شود، اما فولاد را با نرخ دلار قیمت‌گذاری و صادر می‌کنند. بنابراین برای تولیدکننده صرفه در این است که فولاد را صادر کند و نمی‌تواند با قیمت خیلی پایین‌تر به تولیدکننده داخلی بفروشد. به‌عنوان نمونه فِرِیمی که برای یک موتور با قیمت ۸۰ هزار تومان خریداری می‌کردیم، امروز باید همان فریم را با قیمت ۲۴۰ هزار تومان بخریم.

عرفانی تشریح کرد: در گذشته روزی ۵۰۰ موتور ساخته و از خط تولید پایین می‌آمد، در این چند وقت اخیر با توجه به مشکلات موجود، تعداد تولید موتور کاهش زیادی داشت. تا چند وقت پیش گردش انبار کارخانه در سال متناسب با تولیداتی که داشتیم، ۲۰ هزار دستگاه بود، درحالیکه اخیرا به ۵۰۰۰ دستگاه رسیده است.

صنعتگر حتی برای ۶ ماه آینده خود نمی‌تواند برنامه‌ریزی کند

مدیرعامل کارخانه پیشتاز موتور بیان کرد: درواقع آمار فروش ما در چند سال اخیر به‌دلیل تمامی این مشکلات بسیار کاهش داشته است نوسانات تولید و فروش موتور از سال ۱۳۹۰ آغاز شد و تا امروز به‌طول انجامید بیشترین میزان تولید و فروش ما در سال ۱۳۸۶ با ۳۵ هزار و ۳۳۷ موتور و کمترین میزان تولید در سال جاری با تعداد ۲ هزار و ۱۶۴ موتور بوده است.

وی با بیان اینکه مشکلات موجود منجر به رکود فروش تا دو سال آینده است، افزود: تا دو سال آینده، صنعت موتورسیکلت کشور، راکد خواهد بود؛ چراکه تا چند وقت پیش، هزینه ساخت هر موتور، حدود یک میلیون و نیم بود، اما امروز هزینه تولید به ۶ میلیون تومان رسیده و پیش بینی می‌شود که این روند افزایشی ادامه‌دار باشد، بنابراین متقاضی، قدرت خرید خود را از دست خواهد داد. کشورهای دنیا برای ۱۰ سال آینده صنعت خود برنامه‌ریزی می‌کنند، اما متأسفانه در ایران به‌دلیل تغییر مداوم قوانین، فعالان حوزه صنعت حتی نمی‌توانند برای شش ماه آینده خود برنامه‌ریزی داشته باشند.

دوچرخه‌های تولیدیمان در مشهد به‌دلیل قوانین موجود، مجوز فروش ندارند

مدیرعامل شرکت پیشتازموتور درخصوص مشکلات موجود برای فروش محصولات خود خاطرنشان کرد: مشکلات در فروش محصولات بسیار است از قوانین دست‌وپاگیر گرفته تا نبوده بودجه سازمان‌ها برای خرید و… برای نمونه در سفری که به چند کشور اروپایی داشتم نوعی دوچرخه‌ دیدم و از تمام زوایای آن عکس گرفتم و برای نیروهایم در ایران فرستادم و آن‌ها از روی عکس‌ها، این مدل دوچرخه را ساختند، حتی تولید داخلی آن سبکتر از نمونه خارجی بود. این دوچرخه‌ها برای شهرهایی که گردشگر زیادی دارند، استفاده می‌شود. تاکنون ۳۰۰ دستگاه از این دوچرخه‌ها را تولید کردیم و به شهرهایی چون اصفهان، شیراز، یزد فرستادیم، اما در مشهد مجوز استفاده از این دوچرخه‌ها را ندادند؛ چراکه خانم‌ها اجازه استفاده از این دوچرخه‌ها را ندارند.

علوم‌ پزشکی با وجود تایید موتورلانس پیشتاز موتور بازهم آن را نخرید

عرفانی بیان کرد: یکی دیگر از تولیدات ما ساخت موتوری برای اورژانس علوم‌ پزشکی بود، قرار بود خرید کل موتورسیکلت‌های لانس علوم پزشکی از شرکت پیشتاز موتور انجام شود. وزارت بهداشت و درمان یکسری موتور از ژاپن وارد کرده بودند، اما از آنجا که در بحث خدمات، با مشکل روبه‌رو شده بودند، نزدیک به ۳۰۰ موتور بلااستفاده ماند. ما موتور مورد نیاز علوم‌ پزشکی را ساختیم حتی ۴۰ میلیون تومان هزینه مجوزهای لازم و تست‌های کامل موتور شد و یک ماه نیز به‌صورت آزمایشی در اختیار آن‌ها بود که از موتور رضایت کامل داشتند. متأسفانه به‌دلیل مشکلات مالی در وزارت بهداشت و درمان و تغییر وزیر بهداشت، سیاست‌شان نیز تغییر کرد و به ما اعلام شد، بودجه خرید موتورلانس را نداریم.

وی در پاسخ به این سوال که در حوزه صنعت چه قدر با دانشگاه در ارتباط هستید، گفت: تیم فعال پیشتاز موتور در گذشته در حوزه خودرو فعالیت می‌کردند و برخی از نیروهایمان با شرکت‌های بزرگی چون دلفی و رنو فرانسه و… همکاری داشتند، بنابراین به سیستم‌های طراحی و … مسلط هستیم به همین دلیل است که تغییرات بسیاری در شرکت پیشتاز موتور و تولیدات خود ایجاد کردیم. برای نمونه در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و رضایت مشتری برترین کارخانه در کشوریم.

بیش از ۵۰ درصد از موتورسیکلت‌ تولیدی خود را داخلی‌سازی کردیم

عرفانی با اشاره به دست‌آوردهای کارخانه پیشتازموتور در طول فعالیت خود تشریح کرد: در ابتدای همکاری با کشور چین، بیشتر قطعه‌های موتور را وارد می‌کردیم و تنها ۵ درصد محصول ساخت داخل بود، اما ازآنجا که براساس قانون، باید ۲۰ درصد از محصول، ساخت داخل باشد تا تعرفه گمرکی کاهش یابد، ساخت داخلی قطعات موتور را به بیش از ۵۰ درصد رساندیم. کیفیت قطعات داخلی بهتر از قطعات چین بود و ما به‌دلیل کیفیت تولیدات داخلی و جلوگیری از خارج شدن ارز از کشور ترجیح می‌دادیم قطعات مورد نیاز خود را از داخل تهیه کنیم، هرچند گاهی هزینه داخلی‌سازی آنچنان بالا است که تولیدکنندگان به این نتیجه می‌رسند همان معادل خارجی را وارد کنند. قطعه‌سازان خوبی برای داخلی‌سازی قطعات موتور داریم که متأسفانه بیشتر این تولیدکنندگان درحال تعطیلی هستند.

کسب رتبه دوم کشوری در زمینه کیفیت تولید و خدمات پس از فروش

مدیرعامل شرکت پیشتاز موتور خاطرنشان کرد: شرکت پیشتاز موتور جزو شرکت‌های درجه یک تولید موتورسیکلت در ایران است. شرکت ما در سال ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ رتبه دوم کشور را از لحاظ کیفیت تولید و خدمات پس از فروش از آن خود کرد. همواره تلاش کردیم تمامی دستوراتی که سازمان استاندارد ارائه می‌کند را عملی سازیم. برای نمونه در سال جاری اعلام شد که واحدهای صنعتی بایستی برای جلوگیری از آلودگی هوا مخزن داشته باشند؛ این درحالیست که ما یک سال پیشتر، این مخزن را در کارخانه خود، ایجاد کردیم. سال گذشته نیروی انتظامی تعداد ۸۰۰ دستگاه موتور برای مشهد، اصفهان، البرز، تهران و… از شرکت ما خریداری کرد که دلیل آن، کیفیت کالا و خدمات پس از فروش ما بوده است.

وی با بیان اینکه «در کارخانه پیشتازموتور، سیستمی به نام آر.اف.آی.دی فعال است که حدود ۲۰۰ میلیون تومان هزینه در بر داشته است» گفت: این سیستم در هیچ شرکت تولیدی ایران حتی شرکت‌های خودروسازی وجود ندارد و شرکت‌های پیشرفته‌ای چون بنز آلمان دارای این سیستم‌ها هستند. با نصب پک اکتیو الکترونیکی بر روی موتور پایه از زمانی که وارد خط تولید می‌شود، تمامی ردیابی شناسایی موتور به روش امواج رادیویی صورت می‌گیرد. درواقع با این سیستم، موتور، از مراحل اولیه تولید تا انتها و پس از تست و کنترل بصورت کامل و آنلاین کنترل می‌شود. در پایان، نتایج تست وکنترل موتور در پرونده الکترونیکی بایگانی می‌شود که در صورت نیاز می‌توان از آن استفاده کرد. از سویی دیگر این سیستم را با یک نرم‌افزار جدید مالی و انبار پیوند داده‌ایم تا سیستم یکپارچه اطلاعاتی داشته باشیم.

به‌روزکردن دستگاه‌های تولیدی کارخانه‌ها اهمیتی برای مسئولان ندارد

عرفانی ادامه داد: در صورت بروز مشکل، به محض اینکه مشتری شماره انجین موتور را ارائه دهد، می‌توانیم تمامی اطلاعات لازم از مراحل اولیه تولید موتور تا ساخت نهایی آن را به‌دست آوریم، حتی اطلاعاتی در مورد اینکه موتور در چه ساعتی و توسط کدام اپراتور، تولید شده است. متأسفانه این به‌روزکردن اطلاعات و دستگاه‌های ما اهمیتی برای مسئولان ندارد. حتی مسئولان حوزه استاندارد به ما می‌گویند چرا اینقدر هزینه می‌کنید! حال آنکه این کار هزینه کردن نیست بلکه سرمایه‌گذاری است.

یکی دیگر از اقداماتی که برای نخستین‌بار در کشور انجام داده‌ایم، ایجاد تست‌لاینی است که چهار سال پیش برای برای تست آلایندگی موتور راه‌اندازی شد. ما در کارخانه می‌توانیم آلایندگی موتور خود را تست کنیم. براساس اطلاعات به‌دست آمده تنها ۱۸ درصد از آلایندگی هوا مربوط به صنعت موتورسیکلت است و به ۸۲ درصد عواملی که منجر به آلایندگی هوا می‌شود چون ناوگان اتوبوس‌های شهری، خودروها و… هیچ توجهی نمی‌شود.

مشکلات موجود منجر به تعطیلی کارخانه خواهد شد

وی با اشاره احتمال تعطیلی کارخانه زمانی که از توضیحات خود برای کارگرانش که احتمال بیکار شدنشان وجود دارد، در حالی که اشک میریخت، گفت: این شرایط منجر به تعطیلی شرکت پیشتازموتور خواهد شد و با تعطیلی کارخانه، ۵۰۰ تولیدکننده قطعه که وابسته به تولید ما هستند نیز دچار مشکل می‌شوند. من به‌عنوان یک تولیدکننده هیچ مشکلی با سازمان‌های تأمین اجتماعی، دارایی و… ندارم، زیرا همیشه شفاف و روشن فعالیت کردیم. نیروهای من حتی یک روز، تأخیر در پرداخت حقوق نداشتند، اما به‌دلیل افزایش مشکلات موجود، هفته گذشته به آن‌ها اعلام کردم که آزادند برای خود شغل دیگری انتخاب کنند؛ چراکه اصلا مشخص نیست سال دیگر چه اتفاقی خواهد افتاد.

مدیرعامل کارخانه پیشتازموتور با اشاره به کاهش تعداد نیروی ۱۵۰ نفره خود به ۵۰ نفر و مشکلات اقتصادی کارگران خود توضیح داد: توقف‌های زیاد تولید در سال جاری و تعطیلی کارخانه، منجر به پوچ شدن سنوات، عیدی و پاداش کارگران کارخانه‌ام شده، بنابراین چند روز پیش نامه‌ای نوشته‌ و همگی زیر آن را امضاء کرده‌اند و خواستار دریافت ۵۰ درصد سنوات خود به‌دلیل نزدیک بودن عید نوروز داشتند. درواقع نیروهای من برای ۵۰ درصد سنوات خود مشکل دارند و با تعطیلی کارخانه و بیکاریشان، فشار اقتصادی زیادی را متحمل خواهند شد.

دیدگاه‌ها۰

پشتیبانی آنلاین واتساپ