هزینه های بالای تولید، علت گرانی لوازم خانگی است

 دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران، دلیل اصلی گرانی قیمت لوازم خانگی را بالا بودن هزینه های تولید برشمرد و گفت که این مشکل با همبستگی و انسجام دستگاه ها در کوتاه مدت قابل رفع است.

«حبیب الله انصاری» امروز (چهارشنبه) در گفت وگو با ایرنا افزود: خواسته و آرزوی تولیدکنندگان لوازم خانگی، پایین آمدن قیمتهاست، زیرا این روزها قدرت خرید مردم به شدت افت کرده است.
وی، دلیل بالا بودن هزینه های تولید را ناشی از افزایش قیمت مواد اولیه بالادستی از جمله مس، فولاد، آلومینیوم، محصولات پتروشیمی و غیره و همچنین شیوه های فروش آنها عنوان کرد.
این مقام صنفی ادامه داد: از آنجایی که مواد اولیه مورد نیاز این صنعت در بورس عرضه می شوند، عده ای به خرید آنها اقدام کرده و پس از آن به دلالان می فروشند، سپس واسطه ها نیز با قیمت های دلخواه خود این مواد را در اختیار تولیدکنندگان قرار می دهند.
وی یادآور شد: در حالی که امکان عرضه بیشتر لوازم خانگی به بازار از سوی تولیدکنندگان وجود دارد، اما به دلیل پایین آمدن قدرت خرید مردم، تقاضای بازار همپوشانی لازم را با عرضه ندارد. در نتیجه نبود تعادل در بازار و زیان صنعت را به دنبال داشته است.
انصاری تاکید کرد: باید هزینه های تولید کاهش یابد و در این راه کنترل ها و نظارت های لازم انجام شود تا تامین کنندگان مواد اولیه از جمله فولادی ها و پتروشیمی ها نتوانند مواد را با هر قیمتی به تولیدکنندگان بفروشند.
این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اهمیت موضوع تعرفه های واردات، اضافه کرد: تعرفه ها باید برای آن دسته از قطعات و مواد اولیه ای که مورد نیاز کشور است به حداقل و در مواردی که در مورد نیاز کشور نیست به حداکثر برسد.
وی همچنین فرآیند تامین ارز در بانک مرکزی را بسیار وقت گیر و زمانبر توصیف کرد که به گفته وی در بسیاری موارد به تامین ارز منجر نمی شود.

دیدگاه‌ها ۰