logo

همه چیز در مورد زودپز برقی تفال و روش استفاده از آن

زودپز برقی تفال و دفترچه راهنمای آن
زودپز و تاریخچه ی آن:
قبل از معرفی زودپز برقی تفال ابتدا در مورد تولد زودپز و تاریخچه ی آن توضیحاتی میدیم :زودپز قابلمه ای است که با کمک گرفتن از فشار بخار آب، باعث پخته شدن سریع تر مواد غذایی می شود.
زودپز در اکثر مواقع بهترین گزینه است برای اینکه بهترین تعریف را برای آش و خورش که از غذاهای سنتی ایرانی هستند ارائه دهیم، همه ی ما تعریف مشترکی از یک آش و خورش خوش مزه و خوش طبخ داریم. قطعا اینکه مدت زیادی روی حرارت باشد تا به اصطلاح جا بیفتد مهمترین فاکتور است برای تعریف و تمجید کردن از یک خورش و آش اصیل ایرانی. زودپز این گونه غذاها را با بهترین شکل و لعاب در زمان کمتری آماده می کند.اما شاید خیلی از ما ندانیم همین عواملی که باعث لذت بردن مضاعف ما از خوردن آش یا خورش است عاملی است برای از بین رفتن ارزش های غذایی و مواد مغذی.

قطعا زودپزتفال بهترین بستر را برای حرارت بالا و تحت فشار بودن مواد غذایی فراهم می کند. از بین رفتن ارزش های غذایی به خصوص در سبزی ها و به ویژه ویتامین C آن ها به طرق مختلف امکان پذیر می شود که یکی از آن ها تحت فشاربودن، حرارت بالا و در معرض هوا بودن است. در معرض هوا بودن منجر به عمل آنزیم اکسیداتیو می شود، به گونه ای که ویتامین C تحت مجاورت با اکسیژن قرار می گیرد و از بین می رود. در این صورت مقداری کاروتن و ویتامین از بین می رود.

دنیس پاپن، فیزیکدان فرانسوی در سال ۱۶۷۹ دیگ زودپز را اختراع کرد. اولین زودپزهای آلومینیومی در سال ۱۹۱۵ ساخته شدند و در سال ۱۹۳۷ شخصی به نام آلفرد فیشلر زودپز کوچکی را برای مصرف در آشپزخانه‌ها به بازار آورد. بعد از آن، دیگ‌های زودپز به دلیل بالا بردن سرعت آشپزی مورد استقبال قرار گرفتند اما به دلیل ضعف‌های موجود در طراحی حوادثی نیز در آشپزخانه‌ها به وجود آوردند. بسیاری از افراد ممکن است به دلیل حوادثی که در این باره شنیده‌اند، از استفاده از زودپز بترسند اما امروزه با رعایت نکات ایمنی در طراحی این وسایل میزان ایمنی بالا رفته و به طور گسترده از آن استفاده می‌شود. زودپزهای جدید در مقایسه با زودپزهای قدیمی ایمنی بیشتری دارند.

طرز کار زودپز تفال
زودپز برقی تفال-انواع مدل های زود پز تفال
زودپز برقی تفال
زود پز برقی تفال در شرایط نرمال، آب در دمای ۱۰۰ درجه سانتی گراد به جوش می آید و سپس شروع به بخار شدن می کند. پس از آن هر چقدر هم که به آب حرارت دهیم، دمای آن از ۱۰۰ درجه سانتی گراد بالاتر نمی رود بلکه میزان بخار آب افزایش می یابد. در حالی که در زودپز با تبخیر مایعاتی که غذا در آن غوطه ور است، فشار بخاری در بالای سطح غذا ایجاد می شود. فشار بخار ایجاد شده بر آبی که غذا در آن غوطه ور است فشار وارد کرده و نقطه جوش آن را بالا می برد. در نتیجه، آب در دمای بالاتری (در حدود ۱۲۱ درجه سانتی گراد) به جوش می آید. دمای بالا و فشار بخار زیاد درون زودپز تفال باعث پخت سریع تر مواد غذایی نسبت به حالت عادی می شود.

نکته:قبل از استفاده از زود پز مقداری شیر با آب مخلوط کرده داخل زودپز ریخته تا کاملا جوش بیاید . بعد از نیم ساعت جوشیدن زود پز را خالی کرده به خوبی با مایع ظرف شوئی شسته و آب کشی کنید بعد از آن می توان غذاهای منا سب خانه خود را در آن پخت . البته اگر از این طریق استفاده نشود زود پز شما سیاه می شود .

قطعات تفال را از قطعه بانک بخواهید

دیدگاه‌ها۰

پشتیبانی آنلاین واتساپ